Dzięki odpowiedniemu przystosowaniu domu, osoby z niepełnosprawnością lub osoby starsze mogą znacząco podnieść komfort życia oraz cieszyć się większą samodzielnością. Dobór odpowiednich drzwi wejściowych oraz wewnętrznych, a także okien i drzwi balkonowych stanowi istotny krok w stworzeniu przestrzeni pozbawionej barier. W tym artykule przygotowaliśmy kilka wskazówek dotyczących doboru stolarki.

Drzwi bez barier

Zarówno drzwi wejściowe, jak i drzwi wewnętrzne są istotnym elementem wyposażenia domu, które mają bezpośredni wpływ na komfort i jakość życia osób z niepełnosprawnością lub osób starszych. Jeśli chcemy dobrać dobre drzwi wejściowe pozbawione barier, warto wziąć pod uwagę kilka wskazówek wymienionych poniżej.

Światło przejścia – czyli wielkość otworu, przez który realnie przechodzimy. Optymalna szerokość przejścia wynosi 90 cm i pozwala w zupełności na przejechanie przez drzwi wózkiem inwalidzkim, wózkiem dziecięcym oraz zapewnia swobodne przejście dla osoby starszej. Należy mieć na uwadze, że zejście poniżej tego progu może okazać się problematyczne w przypadku zdania budynku i udowodnienia zgodności z normami ppoż.

Zachowanie światła przejścia drzwi wejściowych niezależnie od tego, czy wykonane są z aluminium, PVC lub z drewna zapewni wygodę podczas codziennego użytkowania i pozwoli nam również z łatwością wnieść do domu np. zakupy.

Próg drzwi wejściowych – to bardzo ważny punkt, który ma wpływ na codzienny komfort użytkowania drzwi. Wysoki próg nie ma żadnego zastosowania, więc w miarę możliwości dobierajmy modele z progiem o minimalnej lub zerowej wysokości. Dzięki temu łatwo wprowadzimy do domu wózek dziecięcy lub inwalidzki i unikniemy kłopotliwego manewrowania kołami podczas wejścia do domu.

Elektroniczne systemy otwierające drzwi – co roku zmiany w możliwościach technologii SMART dla domów jednorodzinnych potrafią wprowadzić nas w osłupienie. W przypadku domu bez barier rozwiązania te okazują się prawdziwym wybawieniem, a systemy pozwalające na zdalne otwieranie drzwi okazują się jednym z najciekawszych dodatków. W przypadku drzwi Aluhaus wyposażonych w czytnik linii papilarnych oraz klucz Bluetooth EKEY nie musimy szukać klucza w kieszeniach lub torebce. System otworzy rygiel drzwi automatycznie, gdy tylko wykryje przypisane urządzenie Bluetooth w zasięgu. W połączeniu z mechanizmem zamykającym drzwi, komfort codziennego użytkowania znacząco wzrasta.

Wygodny w użyciu pochwyt – zamiana standardowej klamki na pochwyt niesie ze sobą szereg usprawnień w przypadku domu bez barier. Pochwyt, dzięki większej powierzchni, za którą możemy złapać, pozwala na łatwiejsze otwieranie i zamykanie drzwi. Pochwyt można również wyposażyć w sensor dotyku, który automatycznie odrygluje drzwi. Jest to rozwiązanie szczególnie przydatne w przypadku drzwi wewnętrznych do pokoi, do których powinien być ograniczony dostęp.

Okna i drzwi balkonowe bez barier

Zarówno drzwi zewnętrzne, jak i wewnętrzne powinny zostać dobrane z uwzględnieniem odpowiedniego światła przejścia i niskiego progu. Ta sama zasada dotyczy pozostałych elementów stolarki jak drzwi balkonowe lub okna. Klamka drzwi balkonowych powinna być osadzona odpowiednio nisko (najlepiej na wysokości ok 85 cm), by osoba poruszająca się na wózku miała do niej łatwy dostęp. Eliminacja progów ułatwi wyjście na taras lub balkon.

Niski próg – drzwi tarasowe Aluhaus Slide

Dom z rampą

Jednym z najbardziej newralgicznych punktów w domu bez barier są schody. Niejednokrotnie nie da się ich uniknąć. Jeśli jednak mamy taką możliwość, zastąpmy schody rampą. W ten sposób osoby starsze lub poruszające się na wózku będą mieć łatwy dostęp do wyższych części budynku.

Budowa domu bez barier stanowi wyzwanie jednak nie jest czymś, z czym dzisiejsza technologia budowlana nie może sobie poradzić. Odrobina wyobraźni oraz postawienie na szerokie i otwarte przestrzenie w domu z pewnością podniesie komfort życia domowników. W przypadku drzwi zewnętrznych oraz wewnętrznych kluczową rolę odgrywa zapewnienie odpowiednio szerokiego światła przejścia, oraz eliminacja uciążliwych progów. Jeśli poszukujesz kompletu stolarki dla nowoczesnego domu, zapytaj o radę specjalistów Aluhaus. Pomożemy Ci dobrać odpowiednie rozwiązania i zapewnimy pomoc na wszystkich etapach realizacji projektu.