Podczas realizacji inwestycji musimy skoordynować pracę licznych grup zajmujących się poszczególnymi etapami prac. Nie zawsze jest to łatwe, jeśli nie dysponujemy odpowiednią wiedzą. Jakich formalności warto dopełnić i co należy do obowiązków montażysty okna? Przedstawiamy kilka podstawowych kwestii, które warto mieć na uwadze.

Podstawy formalne

Znając podstawowe zagadnienia prawa budowlanego oraz podstawowe prawa przysługujące nam jako konsumentowi z pewnością będziemy czuć się pewniej podczas rozmów z poszczególnymi ekipami realizującymi prace w naszym domu. Jednym z podstawowych zagadnień, o które często pytają inwestorzy, jest temat pozwolenia na budowę – czy jest ono potrzebne, czy też nie?

Jeśli remont połączony jest z przebudową bądź rozbudową domu albo kiedy powiększamy istniejące otwory okienne, na przeprowadzenie prac (wymiana stolarki się w to wlicza) pozwolenie na budowę będzie konieczne. W Urzędzie Gminy lub Starostwie Powiatowym należy złożyć stosowny wniosek, który w większości przypadków zostaje zatwierdzony bez dodatkowych problemów. Jeśli nie ingerujemy w konstrukcję budynku (np. w sytuacji, gdy tylko wymieniamy stolarkę na nową) nie musimy uzyskiwać zgody.

Kolejną kwestią formalną jest ustalenie zakresu prac montażowych. Jeśli kupujemy okna z montażem, powinniśmy otrzymać stosowną umowę, w której zawarta będzie cena oraz wyszczególnione będą poszczególne prace. Ma to szczególne znaczenie w przypadku, gdy wymieniamy starą stolarkę – niezbędne będzie odpowiednie przygotowanie otworów oraz utylizacja starych okien (najczęściej rozróżniana jako z odzyskiem oraz bez odzysku).

Umowy zawierane poprzez e-mail co do zasady są wiążące, nie musimy za każdym razem fatygować się do salonu.

Kto powinien dokonywać montażu okien?

Instalacja kompletu stolarki powinna być przeprowadzana przez doświadczoną ekipę. Najlepiej, jeśli jest to zespół przeszkolony i doświadczony w montażu stolarki konkretnego producenta. Okna różnią się pod względem montażu w zależności od rodzaju surowca, z jakiego są wykonane. Okna od różnych producentów będą również różnić się niuansami montażowymi, które w całym procesie odgrywają istotną rolę.

Zespół montażystów specjalizujący się w instalacji okien konkretnego producenta będzie znał narzędzia, rodzaje pianek, preferowane sposoby montażu, jakie rekomenduje producent. Wykonywanie prac na własną rękę oraz przez zespół bez doświadczenia może doprowadzić do odkształcenia profili lub ich uszkodzenia. Rażące błędy w montażu mogą utrudnić reklamowanie produktu, dlatego rekomendujemy wybrać zespół rekomendowany przez producenta.

Montaż okien aluminiowych - Aluhaus

Montaż okien aluminiowych – Aluhaus – zdjęcie: Pol-Mach

Prawidłowy montaż okien krok po kroku

Pierwszym etapem, jest dokładne przygotowanie otworu okiennego i jego oczyszczenie. W świetle otworu nie mogą zalegać kawałki gruzu, otwór powinien być również zagruntowany. Do ościeżnicy przykręca się listwę parapetową, która ułatwia mocowanie parapetów zewnętrznych i wewnętrznych. Umieszcza się ją w otworze okiennym.

Kolejnym krokiem jest wypoziomowanie ramy okna w pionie i poziomie. Ramę stabilizuje się przy pomocy klinów, a następnie porównuje jej przekątne. W ten sposób możemy się przekonać czy udało nam się uzyskać kąty proste. Ramę do okna mocuje się za pomocą kotew lub dybli. Istotne w tym procesie jest dopasowanie do wielkości otworu, pomiędzy oknem a murem musi istnieć niewielka szczelina, która pozwoli konstrukcji pracować (na rozmiar ramy ma wpływ zmiana temperatury latem i zimą). Po zamocowaniu okna przestrzenie pomiędzy ścianą a ościeżnicą należy wypełnić poliuretanową pianką montażową.

Po utwardzeniu pianki odcina się jej nadmiar, usuwa się również część klinów. Powstałe luki ponownie wypełniamy pianką. Należy pamiętać, że wbrew swojej nazwie pianka montażowa w rzeczywistości stanowi warstwę izolacyjną. Dlatego dodatkowo zabezpiecza się piankę specjalnymi foliami – od wewnątrz paroszczelnymi, od zewnątrz paroprzepuszczalnymi. Na koniec pozostaje nam odpowiednie otynkowanie i pomalowanie powierzchni. Gdy te prace zostaną zakończone, następuje osadzenie skrzydła, zdjęcie folii oraz regulacja skrzydła okiennego.

Jeśli poszukujesz najlepszego rozwiązania dla swojego domu lub projektu budowlanego, zasięgnij rady specjalistów Aluhaus. Pomożemy Ci dobrać komplet stolarki oraz przeprowadzimy przez wszystkie etapy realizacji inwestycji.

 

Podobne artykuły

Produkty Aluhaus

Okna aluminiowe
SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ