Styl industrialny, zwany także loftowym to trend wnętrzarski, który nie traci na popularności w Polsce. Jego siła tkwi w surowym pięknie cegły oraz betonu architektonicznego, stali i aluminium. Domy wykonane w stylu loftowym do minimum ograniczają wykorzystanie mebli, przenosząc ciężar wykończenia na stylowe dodatki. Dowiedz się jakie drzwi zewnętrzne oraz okna najlepiej sprawdzą się domach o charakterze industrialnym.

Jak rozpoznać styl loftowy w domu?

Dawniej wnętrza w stylu loftowym należały do zaadaptowanych lokali pofabrycznych, które przekształcano poprzez nadanie im bardziej „mieszkalnych” warunków. Obiekty poprzemysłowe, jak hale produkcyjne lub stare magazyny charakteryzowały się dużym metrażem, wysokim sufitem i dużą ilością nieobrobionego surowego betonu. Lofty był bardzo popularne w miastach o dużym zagęszczeniu obiektów takich jak fabryki, kopanie, huty. Wkrótce jednak inwestorzy prywatni zachwyceni tego typu wnętrzami przenieśli esencję loftu na inne rodzaje obiektów – domy wolnostojące oraz apartamenty.

Nie musisz kupować starego magazynu i przekształcać go na dom, aby mieszkać w lofcie. Sprawdźmy, jakie cechy architektoniczne pozwolą nadać naszemu wnętrzu industrialnego stylu.

Duży metraż, w którym wszystko jest na swoim miejscu!

Dom w stylu industrialnym musi być bardzo dobrze przemyślany już na etapie projektu. Jego głównym wyróżnikiem jest duży metraż oraz mała ilość ścian działowych. Nie oznacza to, że dom w stylu industrialnym nie jest przytulny. Chociaż wiele elementów wykończenia wnętrza będzie miało minimalistyczny, surowy charakter, nie oznacza to, że wnętrze będzie niewykończone. To, co wyróżnia lofty to umiejętne wykorzystanie naturalnie występujących elementów konstrukcyjnych obiektu. Odsłonięte belki stropowe, stalowe elementy konstrukcyjne lub nieotynkowane ściany.

Warto podkreślić, że we współczesnych loftach, architekci kładą nacisk na praktyczne wykorzystanie przestrzeni. Pomieszczenia są duże, otwarte (kuchnia łączona z salonem i biurem) dlatego głównym wyzwaniem jest ich odpowiednie naświetlenie. Doskonały efekt możemy otrzymać poprzez wykorzystanie dużych okien o solidnej aluminiowej konstrukcji profilu.

Stolarka okienna dla loftów – Miru Steel

Przykładem systemu okiennego przygotowanego z myślą o architekturze industrialnej, jest system Miru Steel. Profile tej linii świetnie sprawdzą się w nowoczesnej architekturze mieszkalnej, a także starszych budynkach poddawanych renowacji. Wyrazisty „Steel Look” wyraża ostry kształt bryły okna, ukrycie odwodnienia w dole ramy oraz uszczelki zintegrowane z profilem. Za pomocą szprosów możemy jeszcze bardziej podkreślić surowy charakter okna.

Miru Steel - styl industrialny - Aluhaus

Okna Miru Steel – Aluhaus

Przy możliwości zabudowy do 110 mm mamy pewność, że okna będą nie tylko dostarczać bardzo dużo światła do naszego wnętrza, ale będą także szczelne i ciepłe.

Jakie drzwi do domów w stylu industrialnym wybrać?

Klasyczne drewno oraz PVC w tym przypadku lepiej zastąpić materiałem o większej wytrzymałości i „twardym” charakterze. Aluminium w porównaniu do stali oferuje znacznie lepsze parametry przepuszczalności termicznej oraz jest materiałem bardziej przyjaznym środowisku. Dla domów w stylu industrialnym doskonale sprawdzą się sztandarowe systemy Aluhaus Elite oraz Tenvis, których skrzydła drzwiowe zbudowane są z blach aluminiowych o grubości 3 mm. Wyróżnikiem drzwi aluminiowych Aluhaus na tle innych systemów jest przekładka bisolarna. Nie musimy stosować daszków nad wejściem do naszego domu oraz nie ryzykujemy wypaczenia konstrukcji na skutek bezpośredniego działania promieni słonecznych. Minimalizm konstrukcyjny, zastosowanie dodatków ze stali nierdzewnej oraz szkła doskonale wpasowuje się w industrialny charakter loftów.

 

Drzwi wejściowe Aluhaus - Flat

Drzwi wejściowe Aluhaus – Model: Flat

Kolorystyka i wykorzystanie materiałów w domach industrialnych

Stolarka aluminiowa doskonale sprawdzi się w minimalistycznych wnętrzach domów industrialnych. Zapewni również doskonałą izolację termiczną oraz doprowadzi dużą ilość światła, która rozświetli każdy duży metraż. Dla uzyskania pełnego efektu musimy jeszcze odpowiednio dobrać kolorystykę. Cztery główne kolory stylu industrialnego, jaki znajdziemy we współczesnych loftach to czerń, odcienie szarości oraz pochodne czerwieni. Czwarty kolor uzupełniający dla stylu loftowego to biel.

W efekcie często możemy spotkać meble wykonane z ciemnego drewna, odsłoniętą czerwoną i wyrazistą cegłę oraz stolarkę w kolorach czerni lub antracytu.

W stylu loftowym wszelkie chwyty są dozwolone i wiele zależy od naszej wyobraźni. Możemy swobodnie operować tynkiem, dodatkami ze stali oraz szkłem. To właśnie dodatki kształtują największe wrażenie. Postawmy więc na duże wiszące lampy o wyrazistej czerni, które kontrastować będą na tle szarych tynków lub odsłoniętej cegły. Biel zarezerwujmy dla ścian oraz sufitów, gdy nie mamy na nie konkretnego pomysłu. Jeśli nie chcemy, aby koszty wykończenia wnętrza urosły do astronomicznych wartości, wybierzmy konkretny element każdego pokoju i nadajmy mu industrialnego sznytu.

Dowiedz się więcej na temat nowoczesnych rozwiązań architektonicznych, zapraszamy do lektury pozostałych artykułów na naszym blogu.

Podobne artykuły

Produkty Aluhaus

Okna aluminiowe
SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ