Do zarysowań szyby okiennej może dochodzi często podczas rutynowego mycia. Spokojnie, nie musisz od razu sięgać po profesjonalną pomoc. W tym artykule sprawdzimy jakie domowe sposoby pomogą nam pozbyć się szpecącej rysy na oknie.

Kiedy powstają rysy na oknie?

Skoncentrujmy się najpierw na zarysowaniach pakietu szybowego. Kiedy najczęściej dochodzi do zarysowań? Podczas rutynowego mycia okien. Oczywiście rysy na szkle mogą powstać też w innych sytuacjach, takich jak:

  • akty wandalizmu
  • gałęzie uderzające o okna podczas wichury
  • silne gradobicie
  • zwierzęta domowe

W praktyce jednak najczęściej do zarysowania szyb dochodzi podczas czyszczenia. Zanim więc przejdziemy do sposobu usuwania zarysowań, omówmy jak prawidłowo myć okna?

Jak myć okna by nie powstawały na nich rysy?

Kluczem do prawidłowego mycia okien jest zmycie brudu w pierwszej kolejności. Chcemy pozbyć się drobinek pyłu, które podczas mycia mogą uszkodzić szkło. Drugim elementem układanki jest prawidłowe dobranie środków czyszczących. Często rysa na oknie pojawia się, gdy podczas czyszczenia używamy:

  • ścierek z ostrymi szwami
  • płynów z silnym detergentem lub drobinkami
  • ostrych gąbek

Czym w takim razie powinniśmy myć okna? Doskonale sprawdzają się miękkie ściereczki z mikrofibry, które nie pozostawiają smug i są bezpieczne dla delikatnej tafli szkła. Płyn do mycia szyb poradzi sobie doskonale z typowymi zabrudzeniami. Jeśli chcemy wykorzystać bardziej domowy środek czyszczący, mieszanka wody i octu nie zaszkodzi szkleniu. Unikajmy więc silnych detergentów i szorowania brudnej powierzchni.

Rysa na oknie – jak usunąć?

W ciągu lat użytkowania okien zarysowania na powierzchni szklenia mogą się pojawić. Jakie wtedy mamy opcje? Nie musimy od razu udawać się do fachowców. Warto spróbować kilku domowych sposobów. Najbardziej popularny sposób na usunięcie rysy na szkle, to zastosowanie zwykłej pasty do zębów. Niewielkie rysy posmaruj odrobiną wybielającej pasty do zębów, a następnie miękką szmatką delikatnie pocieraj szybę.

W przypadku większych zarysowań nałóż pastę i pozostaw na całą noc. Następnie powierzchnię spoleruj. Jeśli rysa na szkle nadal pozostaje. Należy sięgnąć po środek do polerowania szkła. Na rynku dostępnych jest wiele środków. Przed użyciem należy zapoznać się z ulotką. Pasta do polerowania zazwyczaj zawiera w zestawie delikatną filcową ściereczkę, przy której użyciu nanosimy środek. Środek do polerowania pozwala uporać się w większości przypadków z zarysowaniem. Co, jeśli jednak i ta metoda zawiedzie? Pora sięgnąć po pomoc fachowca.

Szlifowanie i polerowania szkła

Ostatnią deską ratunku może okazać się wizyta szklarza, który zeszlifuje i wypoleruje rysę. W przypadku rys głębokich może się to okazać jedynym skutecznym rozwiązaniem. Zanim jednak zdecydujemy się na wykonanie takiej usługi, należy ustalić jej dokładny koszt. Może okazać się, że cały zabieg będzie porównywalny w kosztach do wymiany pakietu szybowego.

Jak widzisz, istnieje wiele sposobów na pozbycie się uporczywych zarysowań na szkle. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat prawidłowej konserwacji okien, zajrzyj do pozostałych artykułów na blogu Aluhaus.