Jesień to doskonały czas na przeprowadzenie remontu, który tak długo odwołaliśmy w czasie. Niestety stolarka bardzo źle znosi nadmiar kurzu i pyłu budowlanego, który będzie unosił się w powietrzu. Z ramy oraz szklenia trudno usunąć wiele zabrudzeń, dlatego w myśl zasady – lepiej zapobiegać niż leczyć przygotowaliśmy artykuł, w którym omawiamy najlepsze praktyki, które pozwolą nam zabezpieczyć stolarkę na czas remontu.

Prace remontowe, które mogą zaszkodzić oknom

Wiele prac wykonywanych podczas remontu powoduje powstawanie pyłu budowlanego. Ma to miejsce niezależnie od tego, czy mówimy o pracach wewnątrz pomieszczeń jak tynkowanie, nakładanie świeżej gładzi, tapetowanie lub malowanie, czy dotyczy prac zewnętrznych, jak remont elewacji, docieplenie budynku. W obu przypadkach dochodzi do powstawania dużej ilości pyłu budowlanego, który osadza się na powierzchni okien, na elementach ruchomych oraz może wnikać w głąb konstrukcji.

Podczas wykonywania prac budowlanych wykorzystujemy także wiele substancji chemicznych, które mogą nieodwracalnie uszkodzić ramę okna, jeśli wejdą z nią w kontakt. Wszelkiego rodzaju pianki montażowe, farby i zaprawy pozostawiają po sobie trudne do usunięcia ślady. W przypadku gdy dojdzie do uszkodzenia okien, nie obejmie nas również gwarancja producenta. Dlatego lepiej zapobiegać niż leczyć i odpowiednio zabezpieczyć okna.

Zabezpieczamy okna przed remontem

Przed rozpoczęciem prac warto zabezpieczyć się w folię typu stretch, folię malarską oraz taśmę papierową, która nie będzie pozostawiać śladów po kleju. W wielu sklepach z artykułami budowlanymi możemy także znaleźć folię samoprzylepną z klejem akrylowym. Jeśli mamy w posiadaniu nakładki na zawiasy, stosowane przy montażu okien możemy je wykorzystać, aby dodatkowo zabezpieczyć elementy ruchome.

Proces zabezpieczania okna zaczynamy od zabezpieczania okuć i zawiasów taśmami, następnie przechodzimy do zaklejenia całego okna taśmą. Dzięki temu na elementach ruchomych okien nie będzie osadzał się pył budowlany. Posiadacze okien z ukrytymi zawiasami zdecydowanie mają mniej pracy.

Jeśli posiadamy drzwi tarasowe, powinniśmy pamiętać, że zabezpieczamy je w ten sam sposób, dodatkowo należy zabezpieczyć szynę jezdną oraz próg. Gdy okna lub drzwi tarasowe są zaklejone taśmą, możemy na koniec osłonić klamki. Nie chcemy, by w trakcie remontu się zarysowały.

Dbajmy o okna w trakcie remontu

Powinniśmy pamiętać, że remont najlepiej przeprowadzać przy otwartych oknach, dzięki temu unikniemy gromadzenia się nadmiaru wilgoci w pomieszczeniu. Ma to szczególne znaczenie, gdy prace remontowe uwzględniają tynkowanie. Wilgoć zgromadzona w ścianach będzie uwalniać się bardzo długo, dlatego zapewnienie prawidłowego przepływu powietrza jest kluczowe, żeby skrócić czas schnięcia ścian.

Pytanie pojawia się, gdy nasza stolarka ulegnie zabrudzeniu. Co powinniśmy wtedy zrobić? Pamiętajmy, że stolarka nie lubi silnych środków czyszczących, dlatego powinniśmy zawsze używać delikatnego detergentu. Jeśli pobrudzimy okna pianką montażową, musimy niezwłocznie ją usunąć, zanim zdąży wyschnąć.

Po skończonym remoncie odklejamy taśmy i przecieramy okna, możemy także użyć odkurzacza z wąską ssawką, aby odkurzyć elementy okuć i zawiasów, jeśli przez przypadek dostało się tam trochę pyłu, możemy go w ten sposób usunąć.

Jak widzisz, zabezpieczenie okien przed remontem nie jest trudne. Odrobina wysiłku pozwoli nam cieszyć się sprawnymi oknami już po skończonych pracach remontowych.