Możliwość pracy zdalnej to dla wielu biznesów zakotwiczonych w sieci nowość, w której odnaleźć się, nie jest łatwo. Jeszcze przed pandemią tylko część branż dawała taką opcję swoim pracownikom. Obecnie jest to nadal większość sektora usługowego. Do wydajnej pracy w domu potrzebne jest odpowiednie biuro. W tym artykule podpowiadamy jak je urządzić.

Sposób na efektywną pracę zdalną

Pandemia miała ogromny wpływ na to, jaką transformację przeszło wiele firm w Polsce. Obecnie wiele przedsiębiorstw w ogóle nie posiada stałego biura, a zespoły pracują w 100% online. Pracownicy, których rzeczywistością stała się praca zdalna, stanęli przed nie lada wyzwaniem. Niezależnie od tego, czy posiadamy mieszkanie w bloku, czy też dom wolnostojący. Do pracy potrzebna jest wydzielona przestrzeń – najlepiej, gdy mamy wydzielone pomieszczenie, w którym będziemy mogli w spokoju pracować, nie będąc wystawionym na hałas i codzienne życie pozostałych domowników.

Podstawą domowego „stanowiska pracy” jest odpowiednie biurko i krzesło. Każdy, kto spróbował wykorzystać np.: stół w salonie do wykonywania pracy biurowej wie, że na dłuższą metę takie rozwiązanie się nie sprawdza. Zadbaj o biurko o odpowiedniej wysokości do pisania na klawiaturze komputera oraz odpowiednie krzesło z wysokim oparciem, które odciąży kręgosłup podczas długich godzin spędzonych przed komputerem. Najlepiej, gdy stanowisko pracy znajduje się blisko okna. Naturalne oświetlenie wpływa pozytywnie na nasz nastrój oraz spowalnia zmęczenie wywołane pracą przed monitorem.

Swobodny przepływ powietrza

Odpowiednie dotlenienie w trakcie pracy jest równie istotne, jak doświetlenie pomieszczenia. Potrzebujemy tlenu, aby nasza praca była wydajna. Badania pokazują, że praca w pomieszczeniach o wysokim stężeniu CO2 jest mniej wydajna. Niski poziom tlenu wpływa negatywnie na naszą koncentrację, która jest niezbędna podczas pracy z komputerem.

Wietrz pomieszczenie biurowe odpowiednio często. Dodatkowe wyposażenie okien lub drzwi tarasowych w system mikro wentylacji będzie atutem pomagającym w codziennej pracy. Według badań uczonych z Harvardu oraz uniwersytetów w Nowym Yorku powietrze napływające z ogrodu najskuteczniej dotlenia organizm i ułatwia pracę biurową.

Aranżacja domowego biura

Wskazaliśmy już kluczowe elementy niezbędne do wydajnej pracy zdalnej. Naświetlenie pomieszczenia, zapewnienie przepływu powietrza oraz wygodne stanowisko pracy to elementy kluczowe. Jeśli planujemy inwestycję, aby jedno z pomieszczeń w naszym domu było doskonałym biurem, podpowiadamy jak to osiągnąć.

okna do nowoczesnych bloków -Aluhaus


Dobór odpowiednich okien oraz drzwi
wewnętrznych będzie odgrywał istotną rolę. Wybór okien o wąskich profilach i dużej powierzchni szklenia zapewni nam dużo światła. Idealnym rozwiązaniem okażą się drzwi przesuwne, które w przypadku zabudowy parterowej pozwolą nam stworzyć wyjście na ogród. W przypadku stolarki istotna jest również izolacja akustyczna. Nie chcemy, aby dźwięki napływające z zewnątrz rozpraszały nas w trakcie pracy. Dobierając drzwi wewnętrzne, zwróćmy uwagę na ten aspekt. Nie chcemy przeszkadzać pozostałym domownikom i vice versa.

Jak widzisz, dobór odpowiedniej przestrzeni do pracy, może mieć ogromne przełożenie na naszą wydajność. Zapraszamy do lektury pozostałych poradników na naszym blogu, w których dzielimy się wiedzą na temat stolarki aluminiowej.