Okna trzyszybowe z aluminium to jedne z najcieplejszych rozwiązań dostępnych na polskim rynku. Dlaczego pakiet szybowy odgrywa tak dużą rolę w izolacji termicznej i akustycznej okna? W tym artykule zebraliśmy najważniejsze wskazówki dla poszukujących okien wysokiej klasy, dlatego, jeśli poszukujesz informacji na temat stolarki aluminiowej – trafiłeś w dobre miejsce. Zaczynamy!

Czym jest pakiet szybowy?

Na wartość parametru przenikania ciepła Uw okna składa się kilka wartości. Do najważniejszych należą wartość przenikania ciepła ramy Uf oraz pakietu szybowego Ug. Ponieważ szyba zajmuje większą część powierzchni okna, odpowiednio niski współczynnik Ug jest kluczowy do osiągnięcia jak najlepszej izolacji termicznej całego systemu okiennego. Pakiet szybowy składa się z tafli szkła zamkniętych w ramie. Dawniej stosowano pakiety tzw. dwuszybowe, jednak dzięki zastosowaniu dodatkowej tafli szkła wewnątrz, która tworzy dwie komory, inżynierowie uzyskali znacznie lepszą izolację. Wnętrze obu komór wypełnia się gazem szlachetnym Argonem lub Kryptonem, które znane są ze swoich właściwości izolacyjnych. Tak przygotowany pakiet szybowy zamyka się ramką dystansową (najlepiej z tworzywa sztucznego) i montuje w profilu okna.

Aluminiowe okna trzyszybowe – sposób na ciepłe wnętrze

Za właściwości pakietu szybowego odpowiada jakość surowca oraz proces obróbki szkła. Dodatkowe powlekanie pakietu szybowego powłoką niskoemisyjną, stanowi doskonałą warstwę izolacji. Oprócz pakietu szybowego istotny jest projekt samej ramy, w której ilość komór wewnętrznych oraz warstwy izolacji wewnątrz profilu odgrywają istotną rolę w obniżeniu parametru przenikania ciepła Uf do jak najniższego poziomu.

 

okna aluminiowe Aluhaus

 

Na przykładzie okien aluminiowych Aluhaus 90, gdzie 3-komorowe kształtowniki (profile) o głębokości zabudowy 90 mm i przegrodą termiczną 45 mm wykonaną z nowoczesnych materiałów mogą osiągać dla okna referencyjnego wartości Uw od 0,7 W/(m²K). Dzięki temu okna doskonale sprawdzą się w realizacjach domów energooszczędnych oraz mogą być stosowane w budownictwie pasywnym. W przypadku pakietu szybowego, w Aluhaus istotną rolę odgrywa sposób zachodzenia szyby z profilem, gdzie zwiększona głębokość znacząco poprawia właściwości termiczne i konstrukcyjne systemu.

Okna aluminiowe

Zanim odwiedzisz salon

Jak widzisz, wybór odpowiednich okien trzyszybowych jest bardzo ważny, jeśli chcemy uzyskać jak najlepszą szczelność oraz izolację termiczną i akustyczną okien. Zanim odwiedzisz salon, warto zastanowić nad funkcją, jaką konkretnie mają spełniać w naszym domu okna. Nie musisz też wybierać wszystkich okien tego samego rodzaju dla każdego pomieszczenia. Do pomieszczeń, które z natury będą odgrywać istotną rolę w doprowadzeniu dużej ilości światła dziennego do wnętrza, lepiej sprawdzą się systemy okienne o zwiększonej powierzchni szklenia.

Dzięki wykorzystaniu aluminium jako surowca możesz tworzyć duże przeszklenia bez obawy o nadmierne obciążenie konstrukcji. Pamiętaj, że szkło ma swoją wagę. Aluminium jest materiałem znacznie sztywniejszym niż PVC lub drewno i pozwala tworzyć okna, które swoją wagą mogą dochodzić nawet do 200 kg. Na przykładzie wspomnianych wcześniej systemów okiennych Aluhaus 90 możemy tworzyć realizacje, gdzie pojedyncze skrzydło może mieć 1700 mm szerokości i 2800 mm wysokości. Mimo tak dużych wymiarów okno będzie doskonale izolować temperaturę, hałas oraz będzie szczelne.

Jeśli poszukujesz dawki wiedzy na temat okien aluminiowych, zapraszamy do lektury pozostałych artykułów na naszym blogu.