Większość obiektów budowanych według panujących norm budowlanych ma standardowo przewidziane otwory pod stolarkę okien i drzwi. Jednak każdy montażysta, jakiego spytamy, powie nam, że każda realizacja to osobna historia. Porozmawiajmy o tym, dlaczego okna na wymiar są gwarantem szczelności, estetycznego wyglądu i niezawodnego funkcjonowania na lata.

Dlaczego okna wykonuje się na wymiar?

Podczas montażu okien każdy centymetr przestrzeni, jaki mamy do dyspozycji, ma znaczenie. Jeśli otwór okienny będzie za duży, trzeba będzie dokładać więcej warstw pianki izolacyjnej i stabilizować okno w otworze. Jeśli otwór będzie za mały, trzeba będzie kuć i przygotowywać ościeże jeszcze raz. Są to dodatkowe godziny zmarnowanego czasu, w którego trakcie montażysta mógłby już dawno przeprowadzić część instalacji okna. Dlatego przeprowadzenie odpowiedniego pomiaru pod zamówione okna jest tak ważne, aby cały proces montażu przebiegł szybko i sprawnie.

Chociaż to na nas spoczywa wybór odpowiedniego systemu okiennego, konsultanci w salonach dużych producentów okien są nieocenioną pomocą. Renomowane firmy oferują usługę pomiaru bezpłatnie. Lepiej z niej skorzystać, niż zdawać się na własne umiejętności. Fachowcy mający na swoim koncie dziesiątki lub setki przeprowadzonych montaży zwracają uwagę na niuanse, które osobie niedoświadczonej mogą umknąć.

 

Okna na wymiar - Aluhaus

Kiedy mierzymy okna, a kiedy otwór?

Jest to subtelna, jednak znacząca różnica. Okna mierzymy, gdy chcemy wymienić obecną stolarkę na nową lub planujemy zakup osłon okiennych, które wraz z obecnym profilem będą stanowić spójną całość. W przypadku nowopowstałych budynków w stanie surowym potrzebować będziemy wymiar otworu okiennego. W pracy montażysty wyróżnia się dwa zasadnicze rodzaje otworów okiennych – węgarkowe i bezwęgarkowe.

Węgarek – to pionowy element, który znajduje się przy otworze okiennym lub drzwiowym, który uzyskuje się przez wysunięcie cegieł lub dodanie specjalnych słupków. Stanowi  oparcie dla ościeżnicy.

Jest to kolejny powód, dla którego przeprowadzenie fachowego pomiaru okien lub otworu okiennego jest tak ważne. Okna węgarkowe i bezwęgarkowe różnią się ilością luzu, jaki zachowuje się pomiędzy murem a oknem. Czasami kilka milimetrów różnicy będzie miało wpływ na szybkość przebiegu montażu.

 

Okna na wymiar a ciepłe parapety

Błędy w montażu szczególnie w przestrzeni podparapetowej są najczęstszą przyczyną powstawania mostków termicznych. Są to punkty, przez które ciepło z wewnątrz ucieka poza dom. Nawet okna o najbardziej wyśrubowanych parametrach technicznych nie będą realizować swojego zadania prawidłowo, jeśli montaż zostanie przeprowadzony w sposób niedbały.

 

Okna Aluhaus - wnętrze w stylu loft

 

Decydując się na okna na wymiar, omówmy już w salonie kwestię montażu i planowanego wykorzystania parapetów. Ciepłe parapety to kształtki z materiału izolującego np.: styropianu, które umieszcza się pod oknem, pozostawiając odpowiednią ilość luzu montażowego.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat rozwiązań Aluhaus, zapraszamy Cię do lektury pozostałych artykułów na naszym blogu.