Wybór odpowiednich okien dla domu lub mieszkania to poważna inwestycja, której skutki będziemy odczuwać przez lata. Okna jednoskrzydłowe to ponadczasowe rozwiązanie, które nadal znajduje zastosowanie zarówno w obiektach poddawanych renowacji, jak i w nowo powstałych budynkach. Co musisz o nich wiedzieć, zanim odwiedzisz salon z oknami?

Okna jednoskrzydłowe – jaką głębokość zabudowy wybrać?

Wybór odpowiedniego rozwiązania względem naszych oczekiwań nie należy do prostych. Zakup okien to jedna z największych inwestycji przy nowo powstających budynkach, dlatego inwestorzy w nieskończoność analizują najnowsze modele, które ukazują się na rynku oraz szukają „złotego środka” dla swoich realizacji. Jednym z ważniejszych kryteriów podczas wyboru okien jednoskrzydłowych jest przewidziana głębokość zabudowy systemu okiennego.

Kluczowym czynnikiem przy wyborze okien jednoskrzydłowych jest izolacja termiczna okna. Ma ona kluczowe znaczenie dla uzyskania pozytywnego bilansu energetycznego budynku. Jednym z aspektów uzyskania doskonałej termiki okien jest głębokość zabudowy, która ma przełożenie na grubość profilu okiennego. Im profil jest grubszym, tym więcej miejsca wewnątrz. Oznacza to dodatkowe komory, warstwy zbrojenia i izolacji, które w finalnym rozrachunku mają wpływ na izolację ciepła przez wybrany model okna.

Profile różnią się między sobą głębokością zabudowy (70 mm, 82 mm, 90 mm) i porównując interesujące nas okna, zawsze powinniśmy porównywać taką samą szerokość profilu. Dzięki temu porównanie będzie obiektywne.

Liczba komór – czy ma znaczenie?

Sprzedawcy w salonach z oknami przez lata opowiadali peany na temat okien z dużą ilością komór. Utarł się schemat mówiący, że im więcej komór tym cieplejsze jest okno. Nie jest to do końca prawda. Wielu producentów stolarki sztucznie mnożyło liczbę komór podawanych w specyfikacjach, co nie miało realnego przełożenia na obniżanie współczynnika Uw. Zastosowanie dodatkowych przegród, zwiększy na papierze liczbę komór, jednak to grubość profilu ma realny wpływ na izolację ciepła.

Należy więc jasno powiedzieć, że duża liczba komór nie oznacza, że okno jest cieplejsze. Wybierając odpowiedni model do naszych potrzeb, powinniśmy się skupić na parametrze przenikania ciepła ramy Uf, głębokości zabudowy, grubości pakietu szybowego (tutaj ilość komór ma znaczenie) oraz współczynnika Uw całego okna.

Porozmawiajmy o parametrze Uw

Dla uzyskania jak najniższego parametru Uw konieczne jest zastosowanie odpowiedniej ramy, ciepłego pakietu szybowego o niskim współczynniku przenikania ciepła Ug oraz odpowiedniego montażu warstwowego (zwanego ciepłym). Pakiety szybowe dwukomorowe o trzech taflach szkła zamkniętych w ciepłej ramce dystansowej to jedno z popularniejszych rozwiązań na rynku. Wnętrze wypełnia się gazem szlachetnym (argonem lub kryptonem) co poprawia izolację.

Nawet okno o najbardziej wyśrubowanym współczynniku Uw nie będzie spełniać prawidłowo swojej funkcji, jeśli na styku parapetu z murem lub okna z murem powstawać będą mostki termiczne. Źle przeprowadzony montaż niweczy cały wysiłek i sprawia, że droga inwestycja w okna o niskim Uw w rzeczywistości będzie bezużyteczna.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat rozwiązań Aluhaus, zapraszamy Cię do lektury pozostałych artykułów na naszym blogu.