Boniowanie to charakterystyczny rodzaj zdobienia elewacji domu, stosowany w budownictwie od lat. Jest to sposób, który wielu architektów wykorzystuje, by podkreślić unikatowy charakter budynku oraz stworzyć z oknami, oraz drzwiami zewnętrznymi nietuzinkową kompozycję. Sprawdźmy, jak wykonuje się współczesne boniowanie i dopasujmy do projektu odpowiednie okna.

Czym jest boniowanie elewacji i kiedy się je stosuje?

Bonie to charakterystyczne podziały na elewacji, które stosowano w kamienicach lub budynkach o prestiżowym charakterze. Powstawały w wyniku dekoracyjnej obróbki krawędzi kamiennych okładzin lub w przypadku domów mniej wystawnych, były wycinane w tynku. Boniowanie jest więc metodą znaną w budownictwie od lat i wielu architektów coraz śmielej wykorzystuje bonie w nowoczesnych realizacjach.

To, co architekci najbardziej cenią w boniach to możliwość operowania liniami, jeszcze lepsze podkreślenie bryły budynku i co najważniejsze – możliwość budowy obiektu, który nie będzie nudny. W przypadku domów wolnostojących mamy ogromne pole do popisu a efekt wspierać będzie umiejętne wykorzystanie stolarki aluminiowej w postaci okien oraz drzwi zewnętrznych.

Gładka, prosta elewacja w jednolitym kolorze lub wykorzystanie szlachetnych tynków dekoracyjnych sprawia, że wszystkie domy wyglądają tak samo. W przypadku boniowania możemy podkreślić linię całego domu, skoncentrować się na najbardziej widocznych ścianach lub narożnikach budynku. Przy obecnie stosowanych tynkach cienkowarstwowych i różnych rodzajach ocieplenia stosowanego w budownictwie metoda wykonywania charakterystycznych linii uległa ewolucji. Sprawdźmy, jak wykonuje się nowoczesne boniowanie.

Elewacja z boniowaniem

 

Żłobienie linii w tynku cienkowarstwowym

Klasyczne boniowanie wykonywano w grubej warstwie tynku 1,5 cm, w której na wiele sposobów mogliśmy wykonać linie podziałowe. Najpopularniejszą metodą było rowkowanie lub naklejanie listew z drewna lub PVC. Obecnie metoda wykonywania bonii uległa ewolucji. Stosowane powszechnie tynki cienkowarstwowe o grubości kilku milimetrów nakładane na warstwę ocieplenia (styropian lub wełna mineralna) wymagają innej techniki. Najczęściej głębokie linie bonii trzeba uformować poprzez wycięcie w materiale ociepleniowym. Można też ukształtować je przez naklejenie odpowiednio przyciętych cienkich warstw izolacji na warstwę podstawową.

Kluczowym elementem jest odpowiednia obróbka rowków i ich wzmocnienie, aby były równe i ładnie się prezentowały. W przypadku styropianu nie należy tworzyć głębokich wcięć, ponieważ mogą obniżyć właściwości izolacyjne nawet o kilkanaście procent. Gdy materiałem izolującym jest wełna, lepiej sprawdzi się naklejanie listew tworzących efekt boniowania.

Dobieramy odpowiednie okna i drzwi zewnętrzne

Wiemy już, jak wygląda proces boniowania elewacji, następnym krokiem jest dobór odpowiednich okien i drzwi zewnętrznych, aby symetryczne linie były pięknie wyeksponowane i tworzył spójną całość z pozostałymi elementami stolarki. Okna aluminiowe doskonale wpasują się w symetryczne linie boniowania. Dzięki podwyższonej sztywności konstrukcji okna mogą być wyposażone w duży pakiet szybowy, który zapewni dużą ilość światła we wnętrzu domu.

Okna z ukrytym skrzydłem - Miru Hidden - Aluhaus

Okna – Miru Hidden – Aluhaus

Ramę aluminiową można przygotować w wielu kolorach pasujących do aktualnych trendów architektonicznych. Kolory ziemi jak antracyt lub beż można z łatwością dopasować do ciekawego wzoru na elewacji. Dodatkowym atutem okien aluminiowych o dużej powierzchni szklenia są doskonałe właściwości izolacji termicznej. Na przykładzie okien Aluhaus 90 wyposażonych w przegrodę termiczną możemy przygotować okna o wymiarach dochodzących nawet do 1,7m szerokości i 2,8m wysokości przy zachowaniu doskonałego parametru przenikania ciepła Uw.

Jeśli chcesz lepiej poznać zalety stolarki aluminiowej, zapraszamy do lektury pozostałych artykułów na naszym blogu. Każdego miesiąca dzielimy się poradami dla budujących nowoczesne domy.

Podobne artykuły

Produkty Aluhaus

Okna aluminiowe
SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ