Aranżując łazienkę, powinniśmy poświęcić szczególną uwagę oknom, które będą miały kluczowe znaczenie w budowaniu nastroju w pomieszczeniu. Jakie trendy wpływają obecnie na okna łazienkowe i jak dobrać odpowiednie rozwiązanie dla swojego domu? Podpowiadamy!

Koniec ze ślepymi łazienkami

Czasy, gdy w łazienkach i kuchniach nie stosowano okien, odeszły już dawno do przeszłości. Chcemy, aby wnętrze naszego domu wypełnione było przyjemnym światłem dnia, ponieważ to właśnie światło ma największy wpływ na pozytywne samopoczucie wszystkich domowników. Łazienka w tym kontekście nie odbiega od innych pomieszczeń. Stosując odpowiednie okna, wprowadzimy dużą ilość światła do wewnątrz, tym samym powiększymy optycznie naszą łazienkę.

Okno łazienkowe pełni również istotną rolę w procesie wentylacji pomieszczenia i zapobiega osadzaniu się wilgoci na powierzchni kafelek. Jakie parametry powinno więc spełniać okno łazienkowe?

Okno aluminiowe w łazience - Aluhaus

Okno aluminiowe w łazience – Aluhaus

Dobieramy okno łazienkowe

Dla uzyskania najlepszego efektu rekomendujemy okno o wymiarze referencyjnym, czyli  1,23 x 1,48 m. Niewielkie okienka, które pełniły kiedyś rolę wywietrzników, dzisiaj nie nadają się do nowoczesnych łazienek. Okno o wymiarze referencyjnym stanowić będzie dobrą bazę do dalszej analizy naszego okna łazienkowego. Okna aluminiowe Aluhaus 75 i 90 różnią się od siebie głębokością zabudowy oraz maksymalnym wymiarem skrzydła. Dzięki smukłym profilom z wytrzymałego aluminium możemy tworzyć bardzo duże okna łazienkowe. Chociaż maksymalny wymiar okien Aluhaus 75 wynosi aż 1,6 m szerokości i 2,6 m wysokości, to jest to stanowczo zbyt duża powierzchnia dla okna łazienkowego. Dobór okna o wymiarach 1,5 m x 1,5 m zapewni nam dużo światła i jednocześnie będzie pięknie się prezentować.

Sekret tkwi w odpowiednich dodatkach

Najbardziej oczywistym elementem, na który mamy wpływ przy wyborze odpowiedniego okna łazienkowego jest rodzaj szklenia. Dla zapewnienia jak największej ilości światła wybierajmy okna z korzystnym parametrem Lt, który wskazuje, jak wiele światła zostaje wprowadzone do wewnątrz. Okna o wąskich profilach pozwalają na montaż szklenia o większej powierzchni. W przypadku okien Aluhaus dzięki unikatowemu zachodzeniu szyby z profilem uzyskujemy okna, które są szczelne i ciepłe zachowując smukłość profili.

Wypełnienie szkleniem zależne jest od głębokości zabudowy oraz tego, czy okno jest stałe, czy otwierane. Dla okien Aluhaus 75 w wariancie otwieranym stosuje się wypełnienie szkłem o grubości 14-61 mm. Dla zapewnienia pełnego komfortu warto dodać klamkę aluminiową oraz czujniki zamknięcia zwane kontaktronami.

Okno łazienkowe jest istotnym elementem dekoracyjnym domu. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat rozwiązań Aluhaus, zapraszamy do lektury pozostałych artykułów na naszym blogu.