To, jak nasz dom prezentuje się od zewnątrz i od wewnątrz w dużej mierze jest zależne od wykorzystanych kolorów. Do czego więc powinny pasować okna? Jak uzyskać nietuzinkowy efekt, który wyróżni nasz dom na tle setek innych w okolicy? Przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto rozważyć kilka opcji.

Dopasowanie koloru okien do pozostałych elementów zewnętrznych domu

Chociaż przez lata na Polskim rynku królowały okna w kolorze białym, oferowane obecnie palety kolorów RAL oraz warianty imitujące różne materiały (jak kamień lub drewno) dają wiele ciekawych możliwości aranżacji. Kolor okien od zewnątrz może być dodatkiem do wyrazistego dachu, drzwi zewnętrznych oraz elementów elewacji jak tynk lub kamień dekoracyjny.

Nie musimy oczywiście wybierać okien w takim samym odcieniu jak nasz dach lub drzwi. Czasami „komplementarność” może oznaczać zróżnicowanie kolorystyczne. W przypadku okien aluminiowych możemy zastosować rozwiązania wielkoformatowe, które aż proszą się o wyeksponowanie wyrazistym kolorem.

Jeśli nasz dom wykonany jest w stylu skandynawskim, dopełnieniem obrazu będzie zastosowanie szarych odcieni ram. Również popularne warianty oklein DECORAL pozwalające imitować drewno pozwolą nam wpasować się w styl skandynawski.

Kolory okien aluminiowych dla loftów i stylu industrialnego

Dobranie odpowiedniego koloru oraz rodzaju stolarki do stylu industrialnego nie jest łatwym zadaniem. Okna muszą być duże, wprowadzać dużą ilość światła do wnętrza, jednocześnie muszą charakteryzować się chłodną elegancją i surowością. Ciekawą propozycją są nowatorskie okna MIRU przygotowane z myślą o wielkoformatowych realizacjach. Dla domów oraz mieszkań typu loft najlepiej sprawdzą się okna z wytrzymałego aluminium z serii MIRU STEEL. System nawiązuje do tradycyjnych okien stalowych charakterystycznych dla loftów i budynków przemysłowych. Dzięki wyrazistej stylistyce system MIRU STEEL doskonale komponuje się z architekturą historyczną. Miłośnicy odnowionych kamienic z pewnością dostrzegą zalety jego zalety.

Dzięki zabudowie 110 mm i dopuszczalnej grubości szklenia 62 mm możemy zastosować wiele ciepłych rozwiązań. W efekcie okna MIRU STEEL przy zastosowaniu odpowiednich komponentów mogą osiągnąć współczynnik przenikania ciepła nawet Uw = 0,8 W/(m²K).

Dobierając kolor okien aluminiowych, możemy posiłkować się paletą kolorów RAL, dzięki którym możemy stworzyć unikatową aranżację.

Jakie kolory okien dobrać do wnętrza domu?

W kwestii wnętrza kluczowe jest dopasowanie koloru okien do posadzki oraz generalnego odcieniu kolorystycznego mebli. Jeśli meble oraz elementy dekoracyjne wnętrza będą bazować na stylu minimalistycznym, stonowane kolory okien jak odcienie bieli i szarości okażą się doskonałym wyborem.

Z kolei styl tradycyjny bazujący na dużych masywnych meblach oraz ciepłych odcieniach skorzysta z oklein drewnopodobnych. Coraz częściej wybieranym rozwiązaniem przez inwestorów są okna dwukolorowe. W przypadku rozwiązań Aluhaus możemy zastosować dwa odrębne kolory okien i dopasować je w taki sposób, aby stanowiły uzupełnienie kolorystyczne elewacji budynku, a także były komplementarne z naszym wnętrzem. Nie musisz już ograniczać swojego wyboru. Uwolnij potencjał swojego domu.