Wybór klamki klasycznej lub pochwytu dla drzwi zewnętrznych domu ma istotny wpływ na nasz codzienny komfort korzystania z drzwi. W tym artykule wskazujemy zalety każdego z rozwiązań oraz przedstawiamy praktyczne porady, które pomogą Ci dobrać odpowiednie rozwiązanie dla Twojego domu.

Kiedy należy wybrać klamkę, a kiedy pochwyt?

Aby udzielić odpowiedzi na to pytanie, należy uwzględnić kilka kwestii. Pierwszą jest dobór materiału, z jakiego wykonane są drzwi wejściowe (drewno, aluminium, PVC, włókno węglowe), ich ogólna masa oraz styl (klasyczny lub nowoczesny).

W przypadku drzwi wykonanych z aluminium i PVC (opcjonalnie drzwi stalowe) pochwyt okazuje się znacznie praktyczniejszym rozwiązaniem. Ułatwia operowanie skrzydłem drzwi, które zazwyczaj mają większą masę niż w przypadku materiałów lżejszych, takich jak drewno lub włókno węglowe. Warto kierować się zasadą – im większa masa drzwi, tym większe wskazanie dla zastosowania pochwytu. Montuje się go najczęściej tylko od strony zewnętrznej, natomiast po stronie wewnętrznej stosuje się klasyczną klamkę. Pochwyt wykonany ze stali nierdzewnej pięknie podkreśli drzwi o nowoczesnej stylizacji.

Drzwi Elite z z pochwytem

 

Poznaj modele drzwi Aluhaus >> lub skonfiguruj swoje drzwi przy użyciu konfiguratora drzwi >>

Dla drzwi drewnianych i wykonanych z włókna węglowego klamka okazuje się najlepszym rozwiązaniem. Podkreśla rustykalny charakter drzwi, a dzięki opcji zastosowania mosiądzu lub pozłoceń, nadaje im klasy i pięknie wpasowuje się w tradycyjny design. Na rynku znajdziemy szeroki wybór kształtów oraz dostępnych materiałów. Popularne w produkcji klamek są aluminium, mosiądz, a także szkło. Dzięki bogatej palecie dostępnych kolorów możemy dobrać klamkę, która uzupełni drewnianą okleinę skrzydła, tworząc ciekawy efekt wizualny.

Jeśli jesteś pewien, że wolisz drzwi wejściowe bez klamki, to powinieneś dokładnie przejrzeć ofertę na pochwyty. Wybór tego właściwego nie jest prosty, zwłaszcza teraz, kiedy producenci stawiają na finezję.

Drzwi Adora Aluhaus z klamką klasyczną

Poznaj modele drzwi Aluhaus >> lub skonfiguruj swoje drzwi przy użyciu konfiguratora drzwi >>

Dobieramy klamkę do drzwi zewnętrznych – zanim kupisz

Kształt klamki to podstawa. Bardzo dobrze sprawdzają się modele o opływowych kształtach. Każdy kant klamki jest odczuwalny dla użytkownika w codziennych sytuacjach i obniża komfort. Dla drzwi zewnętrznych domu lepiej sprawdzają się klamki podłużne. Możemy dobrać model na podłużnym szyldzie, szyldzie dzielonym lub na okrągłej rozecie. Wybór zależy od rozstawu otworów pod zamek. Zwróć również uwagę na sprężyny wewnątrz klamki. W przypadku egzemplarzy ze sprężynami po obu stronach mechanizmu odczujemy znacznie większy komfort w użytkowaniu drzwi.

Zwróć również uwagę na rodzaj drewna, z jakiego wykonano drzwi. Dobierz kolor klamki tak, aby odzwierciedlał kolor dodatków. Czy warto dobierać aplikacje ozdobne na zasadzie kontrastu? Niekoniecznie. Z operowaniem kontrastem nie warto przesadzać, gdyż poczucie stylu może łatwo przerodzić się w kicz.

Dlaczego warto wybrać pochwyt do drzwi?

W odróżnieniu od klamki pochwyt znacznie ułatwia operowanie drzwiami o większej powierzchni skrzydła oraz masie. W przypadku drzwi w zabudowie 90 lub nawet 100 mm okazuje się znacznie praktyczniejszy. Pochwyt oferuje również szerszą ofertę dodatków technologicznych mających wpływ na funkcjonalność oraz bezpieczeństwo.

 

otwarcie drzwi na odcisk palca w pochwycie drzwi Aluhaus

Otwarcie drzwi na odcisk palca w pochwycie drzwi Aluhaus

 

Pochwyt najczęściej wykonywany jest ze stali nierdzewnej i instaluje się go w drzwiach wykonanych z aluminium oraz PVC. Jest wytrzymały i doskonale wpasowuje się w aplikacje zdobiące skrzydło drzwi. Spośród dostępnych na rynku modeli możemy dobierać pochwyty ze wstawkami z lakierowanego drewna oraz w wielu rozmaitych kształtach. Dzięki temu możemy z łatwością podkreślić charakter drzwi, zwłaszcza jeśli są frezowane.

Pochwyt jest niezależny od rozety montowanej w skrzydle. W przypadku modeli Elite oraz Tenvis od Aluhaus montowana jest specjalna rozeta pierścieniowa, której główną zaletą jest brak możliwości wybicia przez włamywacza posługującego się specjalistycznymi narzędziami. Stosując pochwyt, możemy również zdecydować się na opcję ze specjalnym sensorem dotyku. W przypadku drzwi z zamkiem zatrzaskowym jest to bardzo wygodne rozwiązanie. Mamy pewność, że drzwi zewnętrzne z pochwytem nie otworzą się samoczynnie pod wpływem nacisku wiatru lub przeciągu.

Klamka czy pochwyt do drzwi zewnętrznych – podsumowanie

Dobieraj klamkę lub pochwyt według własnego uznania. Pamiętaj, że każde z tych rozwiązań, ma swoje zalety, jednak głównym kryterium doboru jest rodzaj materiału, z jakiego wykonane są drzwi oraz ich ogólna wielkość / masa. Jeśli interesują Cię nowoczesne drzwi zewnętrzne dla domu z Aluminium, skorzystaj z profesjonalnego konfiguratora drzwi Aluhaus i stwórz unikatowy design z dziesiątek dostępnych wzorów i stylowych dodatków.

O autorze: Eksperci Aluhaus

Autorzy Aluhaus to zespół osób, które dostarczają ciekawe oraz merytoryczne artykuły na stronę. Nasi eksperci wspierani są przez inżynierów produktu oraz technologów.

Dobierz rozwiązania Aluhaus

Wypełnij formularz, jeżeli chcesz wycenić drzwi zewnętrzne, okna lub dowiedzieć się więcej o systemach Aluhaus.
Nasi specjaliści oddzwonią do Ciebie i odpowiedzą na Twoje pytania.

Administratorem Państwa danych osobowych jest Oknoplast Sp. z o.o. z siedzibą w Ochmanowie, Ochmanów 117, 32-003 Podłęże. Państwa dane osobowe będą przetwarzane w celach kontaktowych, zapewnienia najwyższych standardów obsługi oraz w celu kierowania do Państwa treści marketingowych w przypadku wyrażenia zgody na ich otrzymywanie.  Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych i przysługujących Państwu prawach W celu obsługi Państwa zapytania i przygotowania oferty, Państwa dane osobowe podane w ramach formularza zostaną przekazane wybranemu partnerowi handlowemu Oknoplast.
Przesłanie formularza oznacza wyrażenie dobrowolnej zgody na kontakt za pomocą e-mail lub telefonu w celu obsługi Państwa zapytania. Wyrażoną zgodę można wycofać w dowolnym momencie poprzez przesłanie żądania na adres: privacy@oknoplast.com.pl*Pola wymagane