Zastanawiasz się – kiedy warto wymienić drzwi wejściowe? Na jakie elementy należy zwrócić uwagę, podczas przeglądania setek modeli dostępnych na rynku? W tym artykule przygotowaliśmy kilka praktycznych porad, które pomogą Ci podjąć decyzję o wymianie drzwi i lepiej zrozumieć informacje podawane przez producentów w specyfikacji technicznej.

Wymieniać, czy nie wymieniać? To zasadnicze pytanie!

Wyobraźmy sobie, że kupujemy dom z rynku wtórnego. Oczywiście natychmiast przystępujemy do generalnego remontu – w końcu każdy chce mieszkać po swojemu. Chociaż zmiana wnętrza przychodzi z łatwością, to wymiana okien oraz drzwi to poważna inwestycja. Dlatego łatwo zepchnąć decyzję o wymianie drzwi zewnętrznych na dalszy plan. Czy jest to dobre posunięcie?

Źle dobrane lub źle zamontowane drzwi wejściowe to problem nie tylko estetyczny. Jak w wielu sytuacjach w życiu – to co najważniejsze jest niewidoczne dla oczu. Nie inaczej jest w tym przypadku. Pod fasadą z drewna, PVC lub aluminium skrywają się liczne mechanizmy, warstwy izolacji, na które oddziałują czynniki atmosferyczne, wahania temperatur. W skrócie czas. Wypaczone lub źle zamontowane drzwi tracą swoje właściwości izolacji termicznej i uciekać będzie przez nie ciepło z wnętrza domu. W sezonach jesienno-zimowych natomiast wdzierać się będzie do środka przenikliwy ziąb i wilgoć, która osadzać się będzie w głębokich zakamarkach murów i ościeży.

Nawet jeśli nasz dom to nowa inwestycja, która powstała według aktualnych standardów budowlanych, potraktowanie wyboru drzwi wejściowych bez odpowiedniego przygotowania, przyniesie negatywne skutki po kilku latach. Jaki jest sens w inwestowaniu tysięcy złotych w ciepłe okna, ocieplenie elewacji i wydajny system ogrzewania, tylko po to, aby ciepło uciekało przez drzwi? Jeśli chcemy zwiększyć wartość nieruchomości, podnieść standard bezpieczeństwa domu i zapewnić wysoką jakość izolacji termicznej, należy odpowiednio dobrać drzwi. Na szczęście, bogata oferta na rynku pozwala nam przebierać w setkach modeli od dziesiątek producentów. Oto najważniejsze atrybuty drzwi, na jakie warto zwrócić uwagę.

Dobre drzwi wejściowe mają być…

…ciepłe, szczelne, bezpieczne, odporne na czynniki atmosferyczne i łatwe w konserwacji. O tym, jak bardzo drzwi są szczelne, mówią parametry A (wodoszczelność) oraz klasa przepuszczalności powietrza. Dla przykładu drzwi Aluhaus z prestiżowej serii Elite charakteryzuje wodoszczelność w klasie 7A, EN 12208 oraz czwarta klasa przepuszczalności powietrza. Oznacza to, że drzwi aluminiowe Elite są bardzo szczelne.

Przy wyborze odpowiedniego modelu zwracajmy uwagę na te parametry oraz na materiał, z jakiego zostały wykonane drzwi. Aluminium oraz drewno to materiały o najlepszych właściwościach izolacji termicznej na rynku i drzwi z nich wykonane stanowią prawdziwy kunszt sztuki inżynierskiej. Wybór odpowiedniego materiału ma również przełożenie na konieczność konserwacji oraz trwałość drzwi. W większości przypadków producenci rekomendują, aby drzwi wejściowe znajdowały się w zacienionym miejscu. Tak, aby nie padało na nie bezpośrednio światło słońca. Dlatego wejście do domu zazwyczaj znajduje się pod zadaszeniem lub we wnęce w elewacji. Temperatura oraz promienie słońca padające bezpośrednio na powierzchnię drzwi, będą je stopniowo wypaczać, dlatego osłonięcie jest wskazane. W przypadku drzwi Aluhaus opracowaliśmy specjalną przekładkę bisolarną, która niweluje efekt odkształcania się drzwi pod wpływem temperatury i nie trzeba dodatkowo drzwi osłaniać. Otwiera to nowe możliwości w designie.

Wejście z charakterem

Przechodząc do designu drzwi, warto dobrać je tak, aby wyrażały nasz styl i komponowały się z pozostałymi elementami elewacji oraz otoczeniem domu. Drzwi zewnętrzne można wyposażyć w różne dodatki, takie jak: szklenia, wstawki wykonane z aluminium lub plastiku, lub dobrać kilka wariantów kolorystycznych, które razem będą tworzyły stylowy design.