Budowa domu to proces złożony, w którym wszystkie elementy jak wykonanie elewacji, prace wykończeniowe oraz montaż stolarki mają swoje miejsce. Nowoczesne drzwi zewnętrzne to często nietani nabytek i ze względu na ich bezpieczeństwo montaż należy przeprowadzić w odpowiednim momencie.

Odpowiedni czas na montaż drzwi zewnętrznych do domu

W projektach, w których jednocześnie prace wykonuje wiele ekip, istnieje duża szansa na poganianie etapu montażu drzwi zewnętrznych lub pozostałych elementów stolarki jak na przykład okna. Inwestorzy dążą do doprowadzenia projektu do stanu surowego zamkniętego, ponieważ to już jest obiekt, który można pokazać przyszłym nabywcom. Ze wstawionymi drzwiami i oknami łatwiej wyobrazić sobie jak docelowo będzie wyglądało wnętrze.

Problem pojawia się, gdy drogie drzwi zewnętrzne, zaraz po montażu są zachlapane tynkiem, farbą lub pojawia się na ich powierzchni szkaradne wgniecenie. O tego typu wypadki nie trudno, gdy kilkanaście osób wykonuje jednocześnie szereg brudzących prac. Zwróćmy uwagę, że nabywcy z rynku pierwotnego, którzy kupują dom w stanie surowym zamkniętym, często proszą developera o wycenę doprowadzenia domu do stanu deweloperskiego. Mówimy wtedy o wykonaniu instalacji grzewczej, elektryki, położeniu gładzi i wykafelkowaniu podłogi. Są to prace brudzące i wprowadzające dużą ilość wilgoci do wnętrza, która bardzo źle oddziaływać będzie na nasze nowiutkie drzwi.

Kiedy więc montować drzwi zewnętrzne do domu? Najlepsza rada to – po zakończeniu mokrych prac we wnętrzu, gdy tynki będą miały możliwość przeschnąć.

Alternatywy na czas „mokrej” roboty

Pozostawienie drzwi oklejonych folią, w jakiej wypuszczane są z fabryki to nie rozsądne rozwiązanie. Pod warstwą folii gromadzić się będzie para i przez okres kilku tygodniu, w których wykonywane są prace wykończeniowe, będzie niszczyć nasze drzwi. W przypadku drzwi drewnianych uszkodzenie jest najbardziej prawdopodobne, gdyż drewno nie przepada za nadmierną wilgocią. W najgorszym wypadku może dojść do wygięcia skrzydła.

Na szczęście nie musimy montować drzwi od razu. Możemy zastosować alternatywę. Popularnym rozwiązaniem jest montaż płyty OSB lub dowolnej sklejki, która zasłoni wejście. Możemy także kupić najtańsze drzwi przemysłowe (najczęściej metalowe), które na czas wykonywania prac mokrych zniosą każde zabrudzenie. Także dla ekipy wykonującej prace wykończeniowe będzie to wygodniejsze rozwiązanie. Koszt najtańszych drzwi metalowych to zaledwie kilkaset złotych, jednak bezpieczeństwo, jakie zyskujemy, jest warte znacznie więcej.

Montujemy ciepłe drzwi zewnętrzne w warstwie ocieplenia

W nowym budownictwie najważniejsze są parametry przenikania ciepła. Chcemy zatrzymywać ciepło wewnątrz domu, co jest możliwe, gdy stolarka jest prawidłowo zamontowana. Unikamy w ten sposób powstawania mostków termicznych. Jeśli chcemy uzyskać najlepszy efekt musimy dobrać drzwi, które same w sobie reprezentują niski współczynnik przenikania ciepła liczony dla całych drzwi (skrzydło + rama = Ud).

Dla przykładu posłużmy się drzwiami Aluhaus z serii Elite, których skrzydło składające się z dwóch blach o grubości 3 mm jest szczelnie wypełnione materiałem o wysokiej izolacji termicznej. Dzięki zastosowaniu przekładek termicznych drzwi mogą osiągać parametr przenikania ciepła Ud już od  0,69 [W/m²K]. Dzięki temu drzwi mogą być zastosowane w domach energooszczędnych oraz pasywnych.

W domu, w którym warstwa termoizolacji wynosi 15-20 cm można zamontować drzwi zewnętrzne. W zależności od tego z ilu warstw składa się ściana zewnętrzna można je montować nad warstwą izolacji, w połowie grubości ściany lub na zewnętrznej krawędzi ściany nośnej. W ten sposób uzyskujemy najlepsze parametry izolacji termicznej.

Zanim zamontujesz drzwi zewnętrzne

Pamiętaj, że każdy etap prac budowlanych ma swoje miejsce i nie warto pośpiesznie wstawiać drzwi zewnętrznych ryzykując ich uszkodzenie. Skorzystaj z proponowanej alternatywy. Na skuteczną izolację ciepła ma wpływ wybór odpowiedniego modelu oraz jego montaż. Jeśli potrzebujesz pomocy w doborze stolarki, skorzystaj z pomocy ekspertów Aluhaus, którzy pomogą Ci na wszystkich etapach realizacji projektu.