Domy wolnostojące budowane w okresie powojennym odbiegały standardem od dzisiejszych norm budowlanych. Stosowane w nich okna drewniane nie izolowały temperatury prawidłowo. Jakie okna do starego domu nadadzą się najlepiej? Z tego tekstu dowiesz się, jak dobrać odpowiednie okna, aby ciepło nie umykało na zewnątrz.

Problemy starych okien

Budownictwo po 1945 roku odbiegało od obecnych standardów. Historie, w których rodziny własnymi siłami stawiały dom od podstaw i przez kolejne pokolenia w nim mieszkały, nie należą do rzadkości. Zazwyczaj stawiano domy z żużlobetonu, gdzie 40-centymetrowe ściany wzmocnione cegłami nie były prawidłowo docieplone, a zimny wiatr wdzierał się przez liczne zakamarki. Okna drewniane, choć dzisiaj uważane za jedne z najlepszych, w latach 50 poprzedniego wieku często składały się z dwóch skrzydeł osadzonych w skrzyni. Nie stosowano uszczelek ani pakietów szybowych wysokiej wydajności. Po latach takie okna ulegają stopniowemu wypaczeniu. Zazwyczaj pojawiają się luzy na skrzydle, problemy z domknięciem i szczelnością, to dobry moment, aby pomyśleć o zmianie.

Jednym z pierwszych kroków, jaki powinniśmy rozważyć podczas prac ocieplenia domu, jest wymiana starych i nieszczelnych okien na nowe, które skutecznie zatrzymają chłód na zewnątrz. Warto również przemyśleć kwestię poszerzenia otworów okiennych, aby wstawić okna o większej powierzchni szklenia. Wprowadzą do naszego domu znacznie więcej światła.

Okna drewniane, PVC czy z aluminium?

Wybór zależy od naszego budżetu i preferencji. PVC jest opcją o najniższej cenie, a dobierając odpowiedni model z niskim parametrem Uw, będziemy mieć pewność, że nasze okna będą szczelne i ciepłe. Aluminium i drewno również sprawdzą się bardzo dobrze jako okna do starego domu. Okna drewniane dodatkowo pięknie uzupełnią całość wrażenia estetycznego, natomiast okna aluminiowe stylizowane na materiały naturalne również mogą stworzyć ciekawą aranżację przy zachowaniu wysokiej klasy ciepła.

Pamiętajmy, żeby zastosować ciepły montaż. Nawet najlepszy system okienny, nie będzie prawidłowo spełniał swojej funkcji, jeśli ościeża okien nie zostaną odpowiednio zabezpieczone. Zadbajmy również, aby montaż wybranych przez nas okien przeprowadził doświadczony zespół specjalistów. Stare metody budowlane niejednokrotnie przysparzają trudności podczas wstawiania nowych okien. Ościeża często okazują się nierówne. Należy również rozważyć kwestię usunięcia węgarków, aby przygotować więcej miejsca dla nowych okien.

Aluhaus Fold – drzwi tarasowe

Czy okna wystarczą?

Ciepłe okna oraz prawidłowy montaż to elementy, które znacznie poprawią komfort życia domowników. Jednak dla uzyskania pełnego efektu warto rozważyć docieplenie całego domu. Domy typu „Kostka” znane z czasów PRL posiadały minimalne wartości izolacji termicznej. Tylko poprzez dodatkową warstwę ocieplenia możemy zminimalizować straty ciepła.

W przypadku okien należy pamiętać, że można je zamontować w warstwie ocieplenia. Jest to metoda stosowana w nowoczesnym budownictwie i pozwala na wysunięcie ciepłych okien na elewacje na około 7-12 cm. Niesie to ze sobą szereg korzyści. Okna osadzone w ten sposób nie mają punktów styku z zimnym murem i znacząco zmniejszają koszty ogrzewania. W przypadku budynków zamieszkałych zazwyczaj nie mamy możliwości na przeprowadzenie montażu okien i ocieplenia budynku jednocześnie. Jednak przy odpowiedniej korelacji ekip wykonujących oba zadania, można prowadzić prace pokój po pokoju. Wydłuży to czas, ale nie będzie tak uciążliwe dla rodziny mieszkającej w domu.

Dyble czy kotwy?

Dobór odpowiedniego mocowania jest istotny w przypadku budynków, które mają ponad 50 lat. Nieuginające się kotwy sprawdzą się w tym zadaniu znacznie lepiej niż dyble. Stosując dyble, konieczne jest przewiercenie się przez ramę, a tym samym istnieje ryzyko, że natrafimy na spoinę muru.

Przygotowując otwór pod nowe okno, pamiętajmy o równym wypoziomowaniu krawędzi i pozostawieniu około 2-3 cm luzu dla materiału izolującego.

Wstawienie nowych okien do starego domu pozwoli pozbyć się uciążliwych strat ciepła i podnieść komfort życia domowników. Pamiętajmy, aby dobrać okna o dobrych właściwościach izolacji termicznej. Nie zapominajmy o istotnej roli ciepłego montażu oraz o fakcie, że stary dom ma znacznie więcej punktów, przez które ciepło umyka. Dlatego docieplenie całego budynku może okazać się niezbędne.

Zapytaj o radę specjalistów Aluhaus. Przedstawimy Ci możliwości zastosowania okien aluminiowych, które skutecznie zatrzymają ciepło wewnątrz domu.