Wymiana okien to jeden z ważniejszych elementów, jakie musimy wziąć pod uwagę podczas budowy naszego domu. Domy energooszczędne wymagają zastosowania okien o dobrej termice tak, aby straty ciepła były, jak najniższe. Jakie okna do domu należy wybrać, aby zyskać najlepszą jakość względem ceny? W tym artykule przygotowaliśmy kilka wskazówek, które pomogą Ci wybrać okna adekwatne do Twoich potrzeb.

Na jakie parametry warto zwrócić uwagę przy zakupie okien?

Parametr Uw to jeden z najistotniejszych współczynników wymieniany w specyfikacji technicznej każdego modelu okna. Wskazuje na to, ile ciepła przenika przez okno (całość konstrukcji). Im niższa jest jego wartość, tym termika okna jest lepsza i mniej energii zużyjemy na ogrzewanie. Przełoży się to na obniżenie rachunków i w przypadku naprawdę niskich wartości, pozwoli nam zaoszczędzić setki złotych w skali roku.

W Polsce przepisy określają okna energooszczędne jako te, których Uw wynosi do 1,3 W/(m² * K). Przy możliwościach technologicznych, jakie posiadają producenci okien, wartość ta może zostać znacząco obniżona (nawet dwukrotnie). Eksperci przyjmują, że w 2019 roku okna energooszczędne powinny posiadać wartość Uw nieprzekraczającą 1 W/(m² * K).

Dla porównania warto wskazać, że budynki sprzed kilkudziesięciu lat posiadały okna z parametrem Uw na poziomie 3,0 W/(m² * K). Jest to znacząca różnica, która wynika z bardziej precyzyjnej obróbki materiałów takich jak PVC, drewno lub aluminium oraz zastosowaniu znacznie skuteczniejszych pakietów szybowych w obecnie produkowanych oknach.

Więcej ciepła i światła

Moda na okna o większej powierzchni szklenia króluje w Europie i wyznaczać będzie dalsze trendy dla producentów okien w najbliższych latach. Możliwości technologiczne sprawiają, że producenci swoimi produktami znacznie przekraczają normy dotyczące energooszczędności, dlatego nowym kierunkiem w projektowaniu jest operowanie kształtem oraz ilością światła, jakie okna realnie wprowadzają do wnętrza domu.

Warto zwrócić uwagę na okna o węższym słupku ruchomym lub o obniżonej krawędzi skrzydła. Dzięki stosowaniu ruchomego słupka o symetrycznie położonej klamce okna mogą być wyposażone w większe przeszklenia. Duża ilość przyjaznego światła dziennego bardzo pozytywnie wpływa na samopoczucie domowników oraz powiększa optycznie każde wnętrze.


Bezpieczne okna dla domu

Poziom bezpieczeństwa, jakie zapewniają okna, wyrażana jest za pomocą klas RC (RC1, RC2,RC3, RC4). Im wyższy jest numer klasy, tym okna są odporniejsze na próby włamania lub wyważenia. W ofertach producentów znajduje się wiele nowatorskich technologii, które utrudnią włamywaczowi sforsowanie i dostanie się do wnętrza domu. Opcje, które warto rozważyć to okucia antywłamaniowe (zwłaszcza dla okien balkonowych) oraz zastosowanie pakietu szybowego o podwyższonej odporności na próby stłuczenia. W przypadku domu, w którym mieszkają dzieci, warto rozważyć wybór okien z klamką zamykaną na kluczyk.

Głębokość zabudowy okien

Ważnym parametrem, jaki należy uwzględnić przy wyborze odpowiedniego modelu okna jest głębokość zabudowy, która wyrażana jest w milimetrach. Modele dostępne na rynku umożliwiają zabudowę w przedziale głębokości 70 – 90 mm. Głębokość zabudowy okna bardzo wiele mówi o jego jakości i funkcjonalności, ten parametr ma zasadniczy wpływ na:

  • stabilność konstrukcji
  • izolację akustyczną
  • izolację termiczną

Im głębsza zabudowa tym okno lepiej tłumi hałas i zatrzymuje ciepło wewnątrz. Dla przykładu, w ofercie Aluhaus okna dostępne są w wariantach zabudowy 75 i 90 mm. Okna w zabudowie 90 mm posiadają parametr przenikania ciepła Uw na poziomie od 0,7 W/(m²K) czyniąc je rozwiązaniem doskonałym nawet dla domów pasywnych.


Jakie okna do domu? – zanim kupisz

Zastanów się nad podstawową funkcjonalnością, jaką mają spełniać okna Twojego domu i jaki budżet możesz na nie przeznaczyć. Parametr przenikania ciepła jest najistotniejszy, dlatego zwróć uwagę na wartość Uw podaną w specyfikacji technicznej modelu okna, który Cię zainteresował. Jeśli Twoje okna nie mają spełniać bardzo wyśrubowanych norm izolacji termicznej to okna w zabudowie 70-75 mm będą wystarczające.

Warto dobrać okna o parametrze przenikania ciepła Uw na poziomie 1 W/(m²K) . Pamiętaj, że okna możesz dowolnie personalizować. Dobierz kolor zgodnie ze stylem Twojego domu tak, aby stworzyć prawdziwie oryginalną kreację.