Ceny na rynku nieruchomości osiągają zawrotne wartości. Wielu inwestorów widzi, że obecnie mamy jeden z najlepszych momentów na sprzedaż z zyskiem. Warto zadbać o odpowiednią prezencję naszego domu. Pomoże nam to w negocjacjach z potencjalnymi nabywcami. Jak więc zwiększyć wartość domu lub mieszkania na sprzedaż? Podpowiadamy!

Sukces w sprzedaży nieruchomości

Na niektóre z czynników jak lokalizacja domu lub aktualna koniunktura nie mamy wpływu. Możemy jednak zadbać o to, aby nasza nieruchomość prezentowała się znakomicie podczas wizyty potencjalnych nabywców.

Do najważniejszych elementów mających wpływ na wartość nieruchomości zaliczamy:

  • wielkość i stan terenów zielonych wokół domu
  • stan techniczny budynku (stan okien, drzwi zewnętrznych, dachu etc.)
  • stan elewacji (czy budynek jest docieplony, kiedy wykonane były prace zewnętrzne)
  • stan wnętrz (dodatkowe wyposażenie oraz ogólny stan adaptacji pomieszczeń)

W USA przed sprzedażą nieruchomości zazwyczaj wykonuje się szereg prac, które mają uczynić obiekt jak najbardziej atrakcyjnym dla ludzi przejeżdżających obok. Nazywa się to zjawisko „Curb Appeal” co w tłumaczeniu oznacza dosłownie prezencję budynku, gdy patrzymy na niego od strony ulicy. W Polsce do tematu sprzedaży nieruchomości podchodzimy bardzo pragmatycznie. Ogólny lifting nieruchomości przed sprzedażą pozwala stworzyć bardzo dobre pierwsze wrażenie.

To co widzimy na pierwszy rzut oka

W przypadku nieruchomości – to, co widzimy z zewnątrz, ma ogromne znaczenie. W sprzedaży emocje odgrywają istotną rolę. Dlatego ważna jest wizja życia, jaka zrodzi się w głowach osób oglądających nieruchomość wystawioną na sprzedaż.

W prosty sposób możemy wzmocnić pierwsze wrażenie poprzez lifting elementów elewacji. Odmalowanie domu na świeżo, oczyszczenie rynien i utrzymanie obiektu w czystości pomogą. Skoszenie trawy, przystrzyżenie żywopłotu oraz przygotowanie terenów zielonych dookoła domu na przyjęcie gości sprawi, że łatwiej będzie im wyobrazić sobie przyszłe życie w tym miejscu. W ogólnym liftingu nie musimy posuwać się do całkowitego wymieniania wszystkich elementów, naszym celem powinno być wrażenie, że nieruchomość jest schludna i w dobrym stanie. W końcu próżno oczekiwać, że jeśli dom będzie wyglądał na zaniedbany z zewnątrz, w środku sprawa będzie odwrotna. Kolejnym elementem jest zadbanie o odpowiedni stan techniczny domu.

okna aluminiowe Aluhaus

Okna, drzwi i instalacje w dobrym stanie

Cena nieruchomości to jedna strona medalu, realne koszty jej utrzymania to drugi aspekt, na który zwracają uwagę osoby nabywające nieruchomości z rynku wtórnego. Gdy rozważamy zakup domu, który został wybudowany kilkadziesiąt lat temu, jedną z pierwszych myśli będzie pytanie – ile rzeczy, które obecnie widzę, muszę wymienić na nowe?

Izolacja termiczna, niskie koszty ogrzewania, cisza i spokój wewnątrz to nieocenione atuty każdej nieruchomości. Jeśli nasza stolarka w postaci drzwi i okien będzie w opłakanym stanie, a we wnętrzu odwiedzający będą odczuwać przeciąg – wpłynie to bardzo negatywnie na odbiór naszej nieruchomości.

W przypadku okien nie musimy się od razu decydować na wymianę. Prosta konserwacja, sprawdzenie, czy skrzydła działają prawidłowo, wymiana uszczelek i regulacja okien, powinny być naszym pierwszym krokiem. Jeśli stolarka jest w opłakanym stanie, możemy rozważyć wymianę. Przy obecnych cenach nieruchomości wartość, nowy komplet stolarki znacząco podniesie jej wartość.

W przypadku drzwi należy mieć na uwadze, że to wizytówka naszego domu, która dużo mówi o nas samych i o stanie całego obiektu. Jeśli obiekt jest przygotowywany pod sprzedaż, warto również przemyśleć odnowę instalacji.

Przygotowanie operatu przez rzeczoznawcę

Rzeczywistość a nasze wyobrażenie to niejednokrotnie dwie różne kwestie. Jeśli chcemy mieć pełny obraz, ile nasz obiekt jest wart, warto posilić się pomocą profesjonalnego rzeczoznawcy, który przygotuje operat szacunkowy. Jest to dokument, który czarno na białym przedstawi wszystkie atuty obiektu i określi ich rynkową wartość. Oczywiście nie musimy sprzedawać domu lub mieszkania na tej podstawie. Finalna cena zależy od sprzedającego. Da nam to jednak solidną podwalinę podczas negocjacji z kupującymi.

Jak widzisz, odpowiednie przygotowanie nieruchomości pod sprzedaż, niesie za sobą wiele korzyści. Jeśli poszukujesz rozwiązań z zakresu stolarki otworowej z aluminium, nie wahaj się skorzystać z pomocy naszych specjalistów.