Jak powinniśmy dobrać okna energooszczędne, aby poprawić bilans energetyczny domu i tym samym obniżyć rachunki za ogrzewanie? W tym artykule wskażemy najważniejsze cechy charakterystyczne dla okien ciepłych, co pomoże Ci podczas wyboru odpowiedniego modelu.

Jakie elementy mają wpływ na izolację termiczną okna?

To, jak ciepłe są okna, wyrażane jest przez współczynnik przenikania ciepła Uw, który najczęściej jest wyraźnie zaznaczony w specyfikacji technicznej okna. Wskazuje on na zdolność okna do zatrzymywania ciepła wewnątrz. Składowymi parametru Uw jest współczynnik przenikania ciepła ramy okna Uf oraz współczynnik przenikania ciepła pakietu szybowego wyrażany w parametrze Ug. W przypadku tych dwóch kluczowych wskaźników, izolacyjność pakietu szybowego Ug zazwyczaj jest dużo niższa (szklenie stanowi procentowo większą część systemu okiennego).

Oprócz wskazanych parametrów istnieją czynniki dodatkowe, które mają wpływ na energooszczędność okien. Eksperci wskazują ciepły montaż jako czynnik, który pozwala oknom naprawdę błyszczeć. Zdaniem specjalistów, tradycyjny montaż „na piankę” nie stanowi dobrej podwaliny dla uzyskania prawidłowego poziomu szczelności okien. Tylko montaż warstwowy pozwala uniknąć powstawaniu mostków termicznych. Ościeże powinno być odpowiednio przygotowane, a następnie za pomocą warstw taśm paroszczelnych i paroprzepuszczalnych uszczelnia się łączenia okna z ramą.

Miru EVO Hidden - Aluhaus

Miru EVO Hidden – Aluhaus

Okna energooszczędne – jakie Uw jest najlepsze?

Z biegiem lat wymogi stawiane przez Unię Europejską w kwestii izolacji termicznej okien stawały się coraz bardziej wyśrubowane. Przez lata okna powinny posiadać parametr Uw na poziomie 1,4 W/(m2*K) Następnie obniżono współczynnik do wartości 1,1 W/(m2*K), który był wyznacznikiem dla producentów stolarki do roku 2021. Obecnie Uw w oknach pionowych nie może przekraczać 0,9 W/(m2*K). Tak restrykcyjne podejście do rynku sprawiło, że większość okien dostępnych w Polsce, spełnia wymagania budownictwa energooszczędnego.

Im współczynnik przenikania ciepła jest niższy, tym lepiej. Więcej ciepła pozostanie wewnątrz domu. Skoro jednak izolacja termiczna w produktach wielu producentów utrzymuje się na podobnym poziomie, to czym mogą się wyróżniać okna z poszczególnych ofert? Skoro wszystkie okna nadają się do budownictwa energooszczędnego, to jak wybrać te najlepsze?

 

Więcej światła, ciszy i bezpieczeństwa!

Kluczowym dla wielu klientów aspektem przy wybieraniu odpowiedniego modelu dla domu stała się dopuszczalna wielkość okien. Co za tym idzie, zwiększona ilość światła dziennego wewnątrz domu. W przypadku energooszczędnych okien aluminiowych możemy tworzyć realizacje o największych gabarytach. Na przykładzie okien Aluhaus 90 dostępnych w naszej ofercie, możemy tworzyć realizacje o maksymalnej szerokości skrzydła 1,7 m oraz wysokości skrzydła do 2,8 m. Dzięki wytrzymałemu aluminium oraz solidnej ramie okno może być wyposażone w pakiet szybowy, którego waga może wynieść nawet 200 kg.

Oprócz dużej ilości światła, klienci najczęściej zwracają uwagę na kwestię izolacji akustycznej. W tej kwestii to pakiet szybowy odgrywa kluczową rolę. Dla domów jednorodzinnych w spokojnej okolicy powinniśmy wybierać okna, których izolacja akustyczna plasować się będzie na poziomie Rw (dB) = 33.

Bezpieczeństwo również jest dla nas bardzo ważne. Około 33% włamań do domów jednorodzinnych odbywa się przez sforsowanie okien, dlatego nie dziwi postawa klientów, którzy szukają skutecznych sposobów zabezpieczających. W przypadku stolarki im wyższa klasa bezpieczeństwa RC, tym lepiej. Pakiet szybowy o podniesionej odporności na próby stłuczenia, wytrzymałe okucia oraz zaczepy antywyważeniowe to elementy najczęściej wybierane w zabudowie parterowej.

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat stolarki otworowej Aluhaus, zapraszamy Cię do lektury pozostałych artykułów na naszym blogu.

O autorze: Eksperci Aluhaus

Autorzy Aluhaus to zespół osób, które dostarczają ciekawe oraz merytoryczne artykuły na stronę. Nasi eksperci wspierani są przez inżynierów produktu oraz technologów.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!

Administratorem Państwa danych osobowych jest Oknoplast Sp. z o.o. z siedzibą w Ochmanowie, Ochmanów 117, 32-003 Podłęże. Państwa dane osobowe będą przetwarzane w celach kontaktowych, zapewnienia najwyższych standardów obsługi oraz w celu kierowania do Państwa treści marketingowych w przypadku wyrażenia zgody na ich otrzymywanie.  Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych i przysługujących Państwu prawach W celu obsługi Państwa zapytania i przygotowania oferty, Państwa dane osobowe podane w ramach formularza zostaną przekazane wybranemu partnerowi handlowemu Oknoplast.
Przesłanie formularza oznacza wyrażenie dobrowolnej zgody na kontakt za pomocą e-mail lub telefonu w celu obsługi Państwa zapytania. Wyrażoną zgodę można wycofać w dowolnym momencie poprzez przesłanie żądania na adres: privacy@oknoplast.com.pl*Pola wymagane