W każdym domu wolnostojącym drzwi wejściowe są najbardziej eksploatowanym systemem drzwiowym. Nasze oczekiwania jako konsumentów względem drzwi również uległy zmianie – obecne modele muszą nie tylko pięknie się prezentować (to wizytówka naszego domu), muszą nas także skutecznie chronić przed chłodem i wilgocią oraz zapewniać bezpieczeństwo naszej rodzinie. Sprawdźmy jak dobrać energooszczędne drzwi wejściowe!

Tak wiele możliwości wyboru!

Producenci stolarki drzwiowej prześcigają się w rozwiązaniach i ofertach, już po jednej wizycie w salonie przekonamy się, że wybór odpowiedniego rozwiązania dla naszego domu nie jest tak oczywisty. Z tego powodu polecamy rozmowę z fachowcem, który zbada naszą sytuację i pomoże dobrać odpowiedni system do naszych oczekiwań i budżetu. Na drzwiach nie warto oszczędzać. Ich rola w zapewnieniu prawidłowego bilansu energetycznego domu jest kluczowa i powinna współgrać z pozostałymi elementami stolarki jak okna oraz z bramą garażową.

Dobór stolarki o odpowiedniej jakości izolacji termicznej pozwala nam ubiegać się o dofinansowanie z różnych programów rządowych oraz Europejskich. Jest to doskonała okazja dla tych inwestorów, którzy są na etapie podnoszenia klasy termoizolacji budynku lub budują nowy obiekt. W przypadku drzwi parametr U nie powinien przekraczać wartości 1,3 W/(m²·K), aby skorzystać z dopłaty w ramach programu „Czyste Powietrze”.

 

Drzwi wejściowe aluminiowe

Drzwi wejściowe aluminiowe – Fot. Domega

Wejściowe drzwi z aluminium – najważniejsze parametry

Podczas wizyty w salonie zetkniemy się ze specyfikacją konkretnych modeli. Nie wszystkie informacje, które pojawiają się w opisie danego systemu, będą dla nas zrozumiałe. Wskażmy wiec te parametry, które powinny być dla nas priorytetowe.

Główne parametry techniczne drzwi wejściowych, na które warto zwrócić uwagę są:

  • przepuszczalność powietrza
  • wodoszczelność
  • izolacyjność termiczna
  • odporność na obciążenie wiatrem
  • klasa bezpieczeństwa

Szczelność drzwi wejściowych należy rozumieć dwojako. Po pierwsze każdy system drzwiowy będzie zapewniał jakiś stopień cyrkulacji powietrza. Nasz dom nie jest łodzią podwodną i będzie dochodzić do naturalnej wymiany gazów. Istotnym faktem jest to, jak intensywna jest to wymiana. Bazując na przykładzie aluminiowych drzwi Aluhaus Elite, które posiadają czwartą — najlepszą klasę przepuszczalności powietrza. W praktyce, w ciągu godziny przepuszczają tylko 3m3 powietrza. Oznacza to, że są bardzo szczelne.

Drugi aspekt szczelności drzwi wynika z tego, że pod wpływem temperatury, niezależnie od materiału, z jakiego wykonane będą drzwi, będzie dochodziło do mikro ruchów skrzydła. Dobrze zaprojektowany system drzwiowy pozostanie szczelny, nawet gdy różnica temperatury pomiędzy wewnętrzną i zewnętrzną stroną skrzydła będzie bardzo duża. Jeśli drzwi wykonane z PVC lub drewna wystawimy na bezpośrednie działanie słońca i nie zastosujemy żadnego zadaszenia, skrzydło będzie ulegać stopniowemu wypaczeniu.

W przypadku systemów drzwiowych Aluhaus Elite oraz Tenvis specjalna przekładka bisolarna zapobiega powstawaniu mikro rozszczelnień i wypaczenia konstrukcji, nawet w sytuacji, gdy wystawimy drzwi na pełne działanie promieni słonecznych. Dzięki temu inteligentnemu rozwiązaniu drzwi aluminiowe będą prawidłowo sprawować swoją funkcję przez wiele lat i to bez konieczności konserwacji tworzywa.

aluminiowe drzwi prawe Aluhaus

Aluminiowe drzwi prawe Aluhaus

Jak drzwi wejściowe mogą zatrzymywać ciepło?

Jak już wspomnieliśmy, to parametr U wskazuje na jakość izolacji termicznej drzwi wejściowych. Na jego wartość składa się wiele czynników. Odpowiednia konstrukcja skrzydła, budowa ościeżnicy aż wreszcie montaż drzwi i to, jak ościeżnica została połączona z murem. Nawet najlepszy system drzwiowy świata nie będzie spełniał swojej funkcji, jeśli zostanie nieprawidłowo zamontowany.

Przyjrzyjmy się jednak, jak same drzwi izolują ciepło. W przypadku systemu Aluhaus Elite wszystko zaczyna się od odpowiedniej budowy skrzydła. To, jak grube będzie skrzydło, będzie miało przełożenie na ilość materiału izolującego wewnątrz. W Aluhaus panel drzwiowy o grubości pomiędzy 76 mm aż do 90 mm zbudowany jest z dwóch blach aluminiowych. Każda ma grubość 3 mm.

Środkową część profilu możemy zamknąć dodatkowymi panelami termoizolacyjnymi, które jeszcze bardziej zwiększą izolację systemu drzwiowego.

Tak zaprojektowany system należy jeszcze osadzić w odpowiednio przygotowanym otworze. Rekomendujemy zastosowanie ciepłego montażu, który w przypadku drzwi aluminiowych Aluhaus oznacza dodanie ciepłej podwaliny pod progiem oraz wypełnienia z odpowiednio dobranej pianki. Tak przygotowane oraz zamontowane drzwi będą bardzo energooszczędne. Przy wymiarach skrzydła 1200×2250 mm współczynnik przenikalności ciepła Ud dla całych drzwi wynosi już od 0,69 [W/m²K]! Jest to doskonały wynik, który w praktyce oznaczać będzie dla nas niższe rachunki za ogrzewanie.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat systemów Aluhaus – skonsultuj się z naszymi specjalistami, pomożemy Ci dobrać odpowiednie rozwiązanie dla Twojego domu!

Poznaj modele drzwi Aluhaus >> lub skonfiguruj swoje drzwi przy użyciu konfiguratora drzwi >>

Podobne artykuły

Produkty Aluhaus

Okna aluminiowe
SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ