Planując budowę domu lub modernizację już istniejącego obiektu, jednym z kluczowych punktów będzie zagadnienie energooszczędności i termoizolacji. O ciepłych oknach i drzwiach zewnętrznych mówi się bardzo dużo. W tym artykule chcemy zwrócić uwagę na element wyposażenia okien – ciepłą ramkę, która ma bardzo duży wpływ na izolację termiczną okien. Niejednokrotnie mówi się o niej za mało..

Ciepła ramka w oknach – co to jest i jaka jest jej funkcja?

Tak naprawdę nie każda ramka jest ciepła. Elementem wyposażenia okna jest ramka dystansowa, która przez wiele lat wykonana była najczęściej z aluminium. Jej zadaniem podstawowym jest izolacja i zabezpieczenie krawędzi szyb zespolonych osadzonych w oknach, czyli naszych pakietów szybowych. Dzięki zastosowaniu ramki okna są szczelniejsze i skuteczniej izolują temperaturę. Oczywiście przez lata ta technologia została znacząco udoskonalona. Dlatego tak wielka rozbieżność w parametrach izolacji termicznej istnieje pomiędzy oknami wyposażonymi w standardową aluminiową ramkę dystansową a oknami z ramką wykonaną z innych, „cieplejszych” tworzyw.

Wraz ze zwiększaniem popularności budownictwa energooszczędnego, coraz większe wymagania stawiano przed oknami. Każdy z elementów ich konstrukcji poddawany jest nieustannie wnikliwym analizom. Cel jest prosty – okna mają być jak najcieplejsze, straty ciepła najmniejsze. W przypadku omawianej przez nas ramki dystansowej wykazano, że ma ona zasadniczy wpływ na powstawanie mostka termicznego na zespoleniu szyby z ramą okna.

Współczynnik Psi okien – dlaczego jest ważny?

Obecnie na rynku jest dostępnych kilka wariantów ramek dystansowych, ale nie wszystkie zasługują na miano ciepłej ramki. Najpopularniejsza przez długi czas była ramka aluminiowa, następnie testowano warianty stalowe, ze stali nierdzewnej oraz z tworzywa sztucznego – modyfikowanego poliwęglanu.

Najlepsze parametry osiągają ramki dystansowe wykonane ze stali nierdzewnej oraz tworzywa sztucznego. Ciepła ramka w połączeniu z odpowiednim pakietem szybowym, ramą oraz ciepłym montażem daje obecnie najlepszą jakość izolacji termicznej. Parametr Psi, czyli liniowy współczynnik przenikania ciepła został zdefiniowany jako rzeczywisty efekt mostka termicznego na krawędzi szyby zespolonej zamontowanej w oknie. Ramka z odpowiedniego tworzywa niwelowała ten efekt. W efekcie okna lepiej izolują ciepło oraz na powierzchni szyby nie pojawia się skroplona para wodna.

 

Ciepła ramka w oknach Miru Hidden - Aluhaus

Ciepła ramka w oknach Miru Hidden – Aluhaus

Okna aluminiowe z ciepłą ramką

W Aluhaus wiemy, jak istotną rolę dla inwestorów odgrywa współczynnik przenikania ciepła Uw. Nawet najładniejsze okna na rynku, nie mają racji bytu, jeśli nie będą chronić naszego domu przed stratą ciepła. Nasuwa się więc pytanie – jak wielki jest wpływ ramki dystansowej na Uw okien? Liczne badania wykazały, że porównując okna z ramką aluminiową oraz ramką z tworzywa sztucznego współczynnik Uw może obniżyć się nawet o 13% na korzyść ramki z tworzywa sztucznego. Wykazano bez cienia wątpliwości, że rodzaj ramki ma znaczenie.

Dlatego w oknach z serii Aluhaus 90 i 75 oraz oknach z nowatorskiej serii Miru 3 stosujemy ramkę dystansową (zwaną przekładką termiczną) ze specjalnego tworzywa podnoszącego parametr izolacji termicznej okien. Wiemy, że zastosowanie odpowiednich komponentów i połączenie ich z ciepłą podwaliną okna – czyli ciepłym montażem, możemy osiągnąć zachwycające efekty. Lepsza izolacja oznacza niższe koszty ogrzewania dla inwestora, co w dłuższym horyzoncie czasowym przyniesie pokaźną korzyść.

 

Okna trzyszybowe Miru Hidden - Aluhaus

 

Według badania niemieckiego Instytutu Budownictwa Pasywnego wykazano, że okna wyposażone w zestaw potrójnych szyb zespolonych mogą w klimacie umiarkowanym chłodnym przyczynić się do oszczędności całkowitej energii grzewczej o 8,6% a w klimacie chłodnym o 7,1%!

Jeśli interesuje Cię temat okien energooszczędnych, zajrzyj koniecznie do pozostałych artykułów na naszym blogu, na którym dzielimy się wiedzą z zakresu budownictwa energooszczędnego i pasywnego oraz roli stolarki otworowej, która jest w nim kluczowa.

Więcej informacji o oknach Miru znajdziesz tutaj>>