Przez wiele lat okna PVC w kolorze nieskazitelnej bieli królowały w całej Polsce. Niezależnie od tego, czy mówimy o budownictwie bloków mieszkalnych, czy domów jednorodzinnych – białe okna były wszędzie. Te czasy na szczęście minęły i coraz większą popularnością cieszą się okna kolorowe – w tym również czarne. Dowiedz się, dlaczego warto wybrać czarne okna do domu jednorodzinnego!

Przelotna moda vs wieczna elegancja

Okna w kolorze białym były najczęstszym wyborem inwestorów, którzy kierowali się najniższą ceną oraz faktem, że białe okna można dopasować wszędzie. Tak bardzo utarł się ten widok w naszych głowach, że przestaliśmy zwracać uwagę na okna. To zjawisko uległo jednak zmianie w przeciągu ostatnich kilku lat. Cenimy sobie indywidualność, chcemy by nasz dom lub mieszkanie odróżniało się od setek innych. Nie chcemy być sztampowi. Tu z pomocą pojawiają się producenci stolarki, którzy do okien z PVC, drewna oraz aluminium tworzą szerokie palety oklein, oraz kolorów nanoszonych za pomocą malowania proszkowego. Dzięki temu możemy dobrać okna, które wpasują się w elewację zewnętrzną budynku, tworząc unikatową aranżację. Dlaczego jednak okna czarne są warte uwagi?

Prawda jest taka, że elegancja nie przemija. Jest ponadczasowa. Designerzy i architekci docenili siłę czarnych okien, których proste kontury doskonale uwydatniają kształt bryły budynku oraz nadają jej klasy. W dobie modnych dachów z czarnej dachówki dobór stolarki w korespondującym odcieniu pozwala pięknie połączyć oba elementy. W przypadku domów, w których dominuje szarość betonu oraz w loftach, kolor czarnych okien nada budynkowi niezwykłej elegancji i podniesie jego prestiż.

Okna fasadowe - Aluhaus

Okna, które lubią czerń

Dla okien czarnych ważny jest kształt profilu. Wiele okien o obłych kształtach i zaokrągleniach skrzydła nie sprawdzi się w kolorze czarnym. Dla uzyskania najlepszego efektu potrzebny jest prosty profil o ostrych krawędziach, które czerń uwydatni. Warto zwrócić uwagę na sposób nakładania koloru na ramę okna i skrzydło. W przypadku PVC i drewna stosuje się okleiny w palecie kolorów zależnej od producenta. W przypadku aluminium konieczne jest zastosowanie farb proszkowych. Nadaje to całości pięknego głębokiego koloru i zapewnia trwałość przez długie lata.

W ofercie Aluhaus stosujemy kolory RAL wyróżniające się doskonałym odwzorowaniem barw oraz głębią koloru. Kolor RAL 9005 nadaje oknom pięknej czerni, która będzie wyglądać doskonale jednakowo od zewnątrz, uwydatniając pozostałe dodatki elewacji oraz wewnątrz.

Jeśli interesuje Cię stolarka aluminiowa, zapraszamy do lektury pozostałych artykułów na naszym blogu. Dzielimy się fachową wiedzą na temat produkcji i montażu drzwi, okien i drzwi tarasowych wykonanych z wysokiej klasy aluminium.