Sprzedaż domu na rynku wtórnym wygląda nieco inaczej niż na rynku pierwotnym. Przy obecnej wysokości cen domów jednorodzinnych oraz zabudowanych szeregowo możemy uzyskać bardzo dobrą kwotę, jeśli nasz dom spełnia odpowiedni standard. Wielu sprzedających zastanawia się, czy warto wymienić okna przed wystawieniem nieruchomości na sprzedaż. Chociaż jest to dodatkowa inwestycja, przedstawimy zalety tego podejścia.

Wymieniać okna przed sprzedażą czy nie?

Sprzedaż nieruchomości wymaga od nas odpowiedniego przygotowania. Naszym celem jest stworzenie pozytywnego wrażenia wśród potencjalnych nabywców oraz przedstawienie obiektu jako atrakcyjnego i w dobrym stanie. Okna oraz drzwi zewnętrzne stanowią nieodzowny element tego wrażenia. Większość kupujących poszukuje nieruchomości w dobrym stosunku ceny do jakości – w praktyce oznacza to, że kupujący chcą być obciążeni jak najmniejszą ilością prac.

 

Drzwi tarasowe Aluhaus

 

Uzyskanie decyzji kredytowej zajmuje miesiące, kupujący chcą więc do minimum ograniczyć ilość prac do wykonania po zatwierdzeniu kredytu przez bank. Każdy z nas chce wprowadzić się jak najszybciej w nowe miejsce. Dla sprzedających może to oznaczać dodatkowy koszt, jeśli okna są w bardzo złym stanie i daje się odczuć we wnętrzu przewiew. Może to doprowadzić do kilku niekorzystnych sytuacji.

  1. jeśli nieruchomość nie jest doglądana, a stolarka jest w złym stanie (nieszczelność, wdzierająca się wilgoć), może to doprowadzić do powstawania nalotów i pleśni, co bardzo obniży wartość nieruchomości w oczach potencjalnych nabywców. Jeśli do nieruchomości zaglądamy rzadko, lepiej zadbać, by wnętrze było odizolowane i gotowe na odwiedzających.
  2. w przypadku bardzo złego stanu okien kupujący mogą zechcieć negocjować cenę. W niektórych procesach negocjacyjnych kupujący oczekują wymiany okien przez sprzedającego, zanim sprzedaż będzie sfinalizowana.

Wąska rama w oknach aluminiowych Aluhaus

Zalety wymiany okien przed sprzedażą na rynku wtórnym

Najlepsze negocjacje to takie, które odbywają się na naszych warunkach. W przypadku sprzedaży nieruchomości i wymiany okien istnieje wiele powodów, dla których warto się podjąć tego zadania. Chociaż będzie to dla nas koszt, w dłuższej perspektywie korzyści okażą swoją wartość.

Pierwszym istotnym argumentem jest bezpośrednie podniesienie wartości nieruchomości. Jeśli wykonujemy operat lub nasz kupujący będzie przygotowywał operat szacunkowy (co jest elementem wymaganym przy uzyskaniu decyzji kredytowej) posiadanie nowej stolarki będzie wartością dodaną.

Kolejnym argumentem jest przyspieszenie procesu sprzedaży. W przypadku rynku wtórnego proces analizy nieruchomości przez kupujących jest bardziej wnikliwy. Zwłaszcza jeśli na pierwszy rzut oka widać słabej jakości stan techniczny domu. Kupujący chcą nabywać nieruchomości, do których można się szybko wprowadzić. Dom z nowym kompletem stolarki to oszczędność prac i szybsza przeprowadzka.

Okna trzyszybowe Miru Hidden - Aluhaus

Wymiana okien przed sprzedażą domu – więcej zalet dla sprzedającego

Temat izolacji termicznej i ogólnych kosztów utrzymania nieruchomości to istotny aspekt. W przypadku nieruchomości na rynku wtórnym jeszcze bardziej odczuwalny. Kupując dom, chcemy wiedzieć, ile będzie kosztować nas zagrzanie obiektu. Nowa, dobrze dopasowana stolarka, może znacząco wpłynąć na koszty ogrzewania. Dzięki temu jako sprzedający, zyskujemy kolejny argument w trakcie negocjacji.

wymiana okien przez sprzedażą domu

Gorąco zapraszamy do lektury pozostałych artykułów na naszym blogu. Jeśli natomiast poszukujesz pomocy w doborze odpowiedniego kompletu stolarki, zaczerpnij wiedzy naszych ekspertów, którzy przeprowadzą Cię, przez wszystkie etapy realizacji projektu.