Projektując nasz wymarzony dom, często zastanawiamy się – czy drzwi zewnętrzne muszą być w kolorze okien? Jest to znany trend, w którym stolarka w postaci drzwi, okien oraz drzwi tarasowych stanowi kontrast do elewacji budynku. Czy jednak w 2019 roku nadal warto podążać za tym stylem? Czy jako konsument, masz inne opcje do wyboru? Z tego artykułu dowiesz się, jak możesz nadać drzwiom zewnętrznym unikatowego stylu, który podkreśli prestiż domu.

Stolarka w jednolitym kolorze

Utartym schematem w aranżacji dodatków domu było dobieranie stolarki w jednym korespondującym ze sobą kolorze. Zasada, którą stosowali projektanci, głosiła – jeśli okna są białe, to drzwi zewnętrzne też powinny takie być. Ten trend sprawdzał się dobrze, gdy cała stolarka stanowiła uzupełnienie elewacji domu.

Chociaż trend dobierania kolorystycznie drzwi i okien nadal jest bardzo popularny to nie jedyna opcja, którą posiadasz jako konsument. W dzisiejszym budownictwie drzwi mogą podkreślać i harmonijnie uzupełniać elewację budynku, korespondować kolorystycznie z materiałem, z jakiego wykonany jest podjazd, a nawet dach. Dobieranie koloru drzwi pod kolor elewacji szczególnie dobrze wygląda, gdy elewacja wykonana jest z cegły lub betonu.

Stosowanie jednolitej kolorystyki pozwala niejako ukryć drzwi na tle całej fasady budynku. Od kilku lat można jednak zauważyć odmienny styl, w którym drzwi stają się wizytówką domu i dla podkreślenia ich roli wybiera się bardziej wyraziste kolory i dodatki. Często w nowoczesnym budownictwie widzimy odważne kolory drzwi zewnętrznych jak czerwień, purpura lub matowa czerń.


Multikolor drzwi zewnętrznych

Kolor drzwi nie jest tak istotny, jak styl i materiał, z którego są wykonane. Jeśli Twój dom został wykonany według nowoczesnych trendów architektonicznych to montaż tradycyjnych drzwi drewnianych uzupełnionych pozłacanymi wstawkami, nie będzie tworzyć harmonijnej kompozycji. W tym wypadku dużo lepiej sprawdzą się drzwi aluminiowe, które swoim metalicznym połyskiem i dodatkami ze stali nierdzewnej stworzą piękną aranżację.

Mając kwestię stylu drzwi wejściowych za sobą, powróćmy do tematu koloru. Czy musi uzupełniać pozostałe elementy stolarki? Niekoniecznie. W przypadku drzwi wykonanych z aluminium zyskujesz ciekawą opcję – Multikolor – w tym wypadku możesz zamieścić dwa kolory na jednej płaszczyźnie skrzydła drzwi. Przy odpowiedniej zabawie kolorami możesz osiągnąć zachwycające efekty, które w żaden sposób nie muszą być zależne od pozostałych elementów stolarki.

Innym wariantem możliwym do wykorzystania w przypadku drzwi aluminiowych jest opcja Bikolor – polegająca na nałożeniu dwóch różnych kolorów po stronie wewnętrznej i zewnętrznej. Dzięki temu możesz uzupełnić kolorystycznie wnętrze przedpokoju.

Jak dobrać odpowiednie kolory dla drzwi i okien?

Pamiętaj, aby kierować się głównym motywem kolorystycznym, który wyróżniać będzie cały dom. Niezależnie od tego, czy kolor drzwi dobierzesz niezależnie od pozostałych elementów stolarki, pamiętaj, aby nie mieszać ze sobą stylów. Tradycyjne drzwi dobrze nadadzą się dla okien stylizowanych na drewno tylko wtedy, gdy cały dom będzie posiadał akcenty tradycyjne. Nie bój się jednak odrobinę poeksperymentować, skorzystaj z konfiguratora drzwi, który pozwoli Ci wizualizować pomysły. W konfiguratorze znajdziesz możliwość personalizacji dodatków, które również odgrywają istotną rolę w tworzeniu spójnego wrażenia estetycznego.

Przejdź do konfiguratora drzwi >>