Proces produkcji okien zakłada, że wykonane okno wytrzyma próbę czasu i będzie nam służyć przez lata. Zdarza się jednak tak, że dochodzi do uszkodzenia szyby. Co powinniśmy zrobić, gdy pęknie szyba w oknie? Podpowiadamy!

Jakie mamy opcje gdy pęknie szyba w oknie?

Gdy dojdzie do trwałego uszkodzenia szyby w oknie (np.: po gradobiciu) mamy dość ograniczone pole manewru. Przez pęknięcie będzie ulatniać się gaz szlachetny, który wypełnia pakiet szybowy (najczęściej jest to argon, rzadziej krypton), przez co okno straci swoje właściwości termoizolacyjne. Podstawową kwestią będzie więc wymiana pakietu szybowego na nowy – nie musimy od razu wymieniać całego okna. Jest to także dobry czas, by zastanowić się nad cieplejszym pakietem szybowym i przeanalizować ofertę producenta, od którego zamówiliśmy okna.

Zanim zamówimy nowy pakiet szybowy, warto sprawdzić, czy obecnego uszkodzenia nie obejmuje gwarancja. Sprawdźmy, jak wygląda proces wymiany pakietu szybowego i czego unikać.

Wymiana pękniętej szyby krok po kroku

Podstawową kwestią mającą wpływ na cały proces wymiany szyby będzie dostępność materiału. W przypadku autoryzowanych producentów i dystrybutorów okien nie ma problemu z dobraniem nowego pakietu szybowego.

  1. Pierwszym krokiem będzie kontakt z salonem okiennym i zgłoszenie uszkodzenia. Następnie umawiamy wizytę fachowca.
  2. Technik, który odwiedzi nasz dom, dokładnie zmierzy potrzebny pakiet szybowy. Istotne będą informacje jak model okna i materiał, z jakiego jest wykonane.
  3. Gdy mamy już wszystkie potrzebne informacje możemy przez salon okienny lub bezpośrednio u producenta zamówić konkretny pakiet wraz z wymianą.
  4. Pozostaje nam wymienić pakiet szybowy na nowy. Proces ten powinien trwać około 30 minut, gdy jest wykonywany przez autoryzowanego serwisanta. Technik najpierw zdejmie listwy przyszybowe, wyjmie stary pakiet. Następnie wykorzystując podkładki regulacyjne, zainstaluje nowe szyby oraz założy listwy z powrotem.

Warto podkreślić, że wymiany pakietu szybowego powinien dokonywać wykwalifikowany montażysta. Nieprawidłowe zamontowanie pakietu może doprowadzić do jego ponownego uszkodzenia.

 

Wymiana szyby w oknie

Na co powinniśmy uważać?

W dobie internetu, jako zamawiający możemy przebierać w ofertach. Niestety często dochodzi do niepożądanych sytuacji. Wskazujemy, na co zwrócić uwagę, aby nie paść ofiarą fuszerki.

  • Unikajmy ofert serwisowych podejrzanie tanich – chociaż klienci często dokonują wyboru na podstawie ceny, w tym przypadku będzie ona oznaczać oszczędność na materiałach i wskazuje na brak doświadczenia montażysty.
  • Okna wypełnione powietrzem – wiele nieautoryzowanych sklepów oferuje pakiety szybowe wypełnione powietrzem od ręki. Z pozoru jawi się to zamawiającym jako dobra oferta (nie musimy czekać na szyby z fabryki) w praktyce jednak taki pakiet szybowy nie będzie prawidłowo spełniał swojego zadania.
  • Nie wykorzystujmy także starych szyb – tak przygotowany pakiet będzie bezużyteczny.

Jak widzisz doświadczenie i fachowa obsługa, pozwalają uprościć proces wymiany pakietu szybowego i pozwala uniknąć dodatkowych kosztów. Jeśli potrzebujesz pomocy w doborze odpowiedniego pakietu szybowego lub wymiany stolarki na nową, skontaktuj się z doradcami Aluhaus.

 

Podobne artykuły

Produkty Aluhaus

Okna aluminiowe
SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ