Czy wiesz, że co drugi mieszkaniec Europy jest narażony na nadmierny hałas? Tak, głośne dźwięki napływające do wnętrza naszego domu z ruchliwej ulicy lub podwórza to problem, z którym wiele osób nie wie, jak sobie poradzić. Z pomocą przychodzą odpowiednio dopasowane okna. Jakie okna skutecznie ochronią Twój dom przed hałasem? Sprawdzamy!

Gdzie szukamy błogiej ciszy?

Odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista. Kupujemy dom z dużą działką, niedaleko widać las – czy tutaj znajdziemy ciszę? Okazuje się, że niekoniecznie. Nawet miejsca, które z pozoru powinny być miejscami cichymi i spokojnymi jak lasy, małe przedmieścia lub tereny blisko pól uprawnych, nie zawsze zapewniają błogą ciszę.

Zawsze w pobliżu znajdzie się ruchliwa droga, na polach często możemy usłyszeć pracujące maszyny rolnicze, natomiast w lasach możemy spotkać się z maszynami stosowanymi w wycince lub pielęgnacji terenów zielonych. Nie musimy też daleko szukać, aby znaleźć codzienne źródło hałasu. Przejeżdżające samochody obok naszego domu, sąsiad koszący trawę – to wszystko dźwięki, których po całym dniu pracy chcielibyśmy uniknąć. Odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni wokół naszego domu w postaci wysokiego żywopłotu pomoże częściowo zniwelować ten efekt. Możemy także dobrać stolarkę w postaci drzwi i okien tak, aby zapewnić sobie, jak najlepszy poziom izolacji.

Dobrze dobrane okna i drzwi tarasowe to nie tylko doskonała izolacją termiczna – jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat dużych przeszkleń i tego jak wpływają na przepływ ciepła, koniecznie przeczytaj nasz artykuł – Czy duże przeszklenia wpływają na straty ciepła?

Okna, które skutecznie tłumią hałas

Mur domu pokryty warstwą ocieplenia oraz tynku stanowi doskonałą barierę tłumiącą hałas. Niestety okna, drzwi zewnętrzne oraz drzwi tarasowe stanowią cieńszą warstwę, przez którą hałas może przenikać do wnętrza domu. Okna i drzwi tarasowe są szczególnie wrażliwe, ponieważ tafle szkła doskonale przewodzą wibracje wywołane przez dźwięk. Dlatego podczas wybierania odpowiedniej stolarki do naszego domu, powinniśmy szczególną uwagę zwrócić na parametr Rw, który informuje nas, jak okna będą tłumić hałas.

Im wyższa wartość współczynnika, tym okno lepiej izoluje od hałasu. W specyfikacji technicznej wybranego przez nas systemu okiennego znajdziemy oznaczenie np.: Rw = 36 dB- co to oznacza? Hałas o głośności 80 dB (taki hałas generuje włączona kosiarka) zostanie obniżony do poziomu 44 dB. (40 dB generuje cicho nastawione radio). Dzięki temu okna lub drzwi tarasowe mogą skutecznie odciążyć nas od nadmiernego hałasu.

Stolarka może prawidłowo spełniać swoją funkcję redukcji hałasu, jeśli spełnione są dwie podstawowe kwestie – dobrane jest szklenie o odpowiedniej grubości (im grubsza tafla szkła, tym skuteczniej redukuje hałas) należy również zwrócić uwagę na prawidłowo przeprowadzony montaż warstwowy.

Miru Standard – błoga cisza w Twoim domu

Jednym z nowocześniejszych systemów aluminiowych dostępnych obecnie na polskim rynku jest serii Miru 3. Okna Miru Standard, które wchodzą w jej skład, są doskonałym sposobem na ochronę naszego domu przed hałasem napływającym z zewnątrz. Dzięki głębokiej zabudowie 88 mm oraz grubości szklenia dochodzącego do 71 mm okna stanowią istotną barierę dla wibracji z zewnątrz.

Okno Miru Standard - Aluhaus

Specjalne uszczelki zintegrowane z profilami nie tylko zapewniają lepszą izolację, ale także podwyższają wartości izolacji akustycznej okien. Okna z serii Miru to doskonały dodatek dla naszego domu, który nie tylko zagwarantuje lepszą izolację termiczną i szczelność. Prawidłowo zamontowane będą służyć nasz dom przez wiele lat, chroniąc nas przed hałasem, zimnem i wilgocią.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat zalet stolarki aluminiowej, zapraszamy do lektury pozostałych artykułów na naszym blogu.