Budowa domu pasywnego to złożone przedsięwzięcie, w którym istotną rolę odgrywa odpowiedni dobór okien i drzwi. Dlaczego warto wybrać drzwi aluminiowe i jaki wpływ mają na obniżenie zapotrzebowania energetycznego domu? Szczegóły znajdziesz w artykule.

Moda na domy pasywne

W Polsce od kilkunastu lat buduje się coraz więcej domów oraz obiektów komercyjnych spełniających wymagania budownictwa pasywnego. Troska o środowisko naturalne i możliwość zmniejszenia opłat za ogrzewanie, czynią domy pasywne atrakcyjną inwestycją dla wielu Polskich rodzin. Materiały i komponenty potrzebne do budowy domu pasywnego są droższe od konwencjonalnych, co przekłada się na wyższy koszt całościowy inwestycji. Jednak w perspektywie użytkowania domu przez 20-30 lat ilość zaoszczędzonych pieniędzy na ogrzewaniu z nawiązką wynagrodzi nam wyższy koszt inwestycji.

Dom energooszczędny i dom pasywny – różnice

Pojęcia dom pasywny i energooszczędny dzieli zasadnicza różnica.

Ich koncepcja obraca się wokół dwóch podstawowych pojęć – zmniejszenia zapotrzebowania energetycznego domu oraz obniżenia strat ciepła.

Domy energooszczędne są budowane według nowoczesnych norm budowlanych i ich główną charakterystyką jest niskie zużycie energii. Tego typu domy to najczęściej konstrukcje parterowe lub z jednym piętrem. Zapotrzebowanie na energię domu energooszczędnego kształtuje się na poziomie 30-60 kWh/m²/rok. Warto zwrócić uwagę, że domy konwencjonalne potrafią posiadać roczne zapotrzebowanie energetyczne na poziomie 120 kWh/m²/rok. Jak widać, jest to poważna różnica, która ma swoje odzwierciedlenie w kosztach.

Dom pasywny charakteryzuje się jeszcze niższym zapotrzebowaniem energetycznym, które kształtuje się na poziomie do 15 kWh/m²/rok. To cztery razy mniej niż w przypadku domu energooszczędnego i prawie dziesięć razy mniej niż w domu konwencjonalnym. Według założenia domu pasywnego ciepło wprowadzane do domu pozostaje wewnątrz. Nie wystarczy odpowiednie ocieplenie domu, by uzyskać taki efekt. Należy pozbyć się wszystkich mostków termicznych, przez które ciepło może uciekać na zewnątrz. Takimi miejscami są okna oraz drzwi zewnętrzne. Decydując się na budowę domu pasywnego, musimy dobrać okna oraz drzwi o najlepszych parametrach termicznych.

Drzwi wejściowe aluminiowe

Drzwi wejściowe aluminiowe – Fot. Domega

Wybieramy drzwi aluminiowe do budownictwa pasywnego

Dlaczego drzwi aluminiowe tak dobrze sprawdzają się w budownictwie pasywnym i energooszczędnym? Przez lata na rynku utarł się wizerunek aluminium jako materiału zimnego, o słabej termice. Te czasy jednak dawno minęły. W przypadku drzwi aluminiowych Aluhaus nasi inżynierowie stworzyli serie Elite oraz Tenvis, które wyróżniają się doskonałymi parametrami izolacji termicznej.

W przypadku okien jednym z najbardziej istotnych parametrów, na które powinniśmy zwrócić uwagę podczas zakupu jest Uw (współczynnik przenikania ciepła okna). Dla drzwi parametr przenikania ciepła oznaczany jest jako – Ud.

W Polsce, aby drzwi zostały dopuszczone do sprzedaży ich wartość Ud powinna wynosić nie więcej niż 2.6 W/(m²K). Wartość wskazana dla domów energooszczędnych to około 1.1 W/(m²K), natomiast dla domów pasywnych, drzwi powinny posiadać termikę kształtującą się na poziomie Ud = 0,8 W/(m²K). Jakie miejsce w tym spektrum zajmują drzwi pasywne Aluhaus?

Seria Elite, która jest sztandarowym rozwiązaniem Aluhaus posiada doskonałe parametry termiczne. Dzięki zastosowaniu odpowiedniej izolacji wartość Ud przy zabudowie 90 mm wynosi 0,74 W/(m²K) natomiast przy wyborze o opcji zabudowy 75 mm wartość tego parametru plasuje się na poziomie 0,79 W/(m²K). Seria Tenvis dostępna w wersji 75 mm także posiada niski współczynnik przenikania ciepła Ud = 0,84 W/(m²K).

Drzwi Elite Flatt - Aluhaus

Drzwi Elite Flatt – Aluhaus

Dzięki temu oba modele doskonale nadają się w budownictwie zarówno domów energooszczędnych, jak i domów pasywnych. Na dodatek dzięki specjalnej technologii bisolarnej, drzwi Aluhaus nie muszą być montowane w miejscu zacienionym, co nadal jest powszechnym zjawiskiem w przypadku drzwi drewnianych lub PVC.

Prawidłowy montaż drzwi wejściowych

Nawet najbardziej zaawansowane technologicznie drzwi nie zachowają doskonałej izolacji jeśli nie zostaną prawidłowo zamontowane. Tak, jak w przypadku okien bardzo dużo mówi się o ciepłym montażu, tak i w przypadku drzwi ten aspekt nie może zostać zaniedbany.

Pierwszym elementem o jakim należy pamiętać podczas montażu drzwi aluminiowych jest przygotowanie podwaliny pod progiem drzwi. Sama podwalina powinna mieć wysokość 10 cm a różnicę względem drzwi wyrównuje się bloczkiem betonowym z izomuru oraz pianką. W przypadku drzwi stosuje się ciepły montaż trójwarstwowy, w którym istotna jest taśma paroprzepuszczalna od strony zewnętrznej i paroszczelna od strony wewnętrznej. Dzięki temu wokół drzwi nie będą powstawać mostki termiczne.

Stawiając na drzwi aluminiowe w budownictwie pasywnym, mamy pewność, że nasza inwestycja przyniesie efekty przez lata. Zapoznaj się z ofertą drzwi pasywnych Aluhaus i stwórz rozwiązanie dla siebie za pomocą specjalnego konfiguratora drzwi.

Oferta regionalna:

O autorze: Eksperci Aluhaus

Autorzy Aluhaus to zespół osób, które dostarczają ciekawe oraz merytoryczne artykuły na stronę. Nasi eksperci wspierani są przez inżynierów produktu oraz technologów.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!

Administratorem Państwa danych osobowych jest Oknoplast Sp. z o.o. z siedzibą w Ochmanowie, Ochmanów 117, 32-003 Podłęże. Państwa dane osobowe będą przetwarzane w celach kontaktowych, zapewnienia najwyższych standardów obsługi oraz w celu kierowania do Państwa treści marketingowych w przypadku wyrażenia zgody na ich otrzymywanie.  Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych i przysługujących Państwu prawach W celu obsługi Państwa zapytania i przygotowania oferty, Państwa dane osobowe podane w ramach formularza zostaną przekazane wybranemu partnerowi handlowemu Oknoplast.
Przesłanie formularza oznacza wyrażenie dobrowolnej zgody na kontakt za pomocą e-mail lub telefonu w celu obsługi Państwa zapytania. Wyrażoną zgodę można wycofać w dowolnym momencie poprzez przesłanie żądania na adres: privacy@oknoplast.com.pl*Pola wymagane