Znaczenie wyboru odpowiednich okien i drzwi dla efektywności energetycznej

Rozważając budowę lub remont, warto pamiętać o znaczeniu energooszczędnych okien. Są one kluczowe dla utrzymania odpowiedniej temperatury w domu, a ich skuteczność jest wynikiem precyzyjnie skonstruowanych elementów takich jak pakiety szybowe, rodzaje ram, ramki dystansowe i systemy uszczelek.

Zdecydowanie najważniejszym parametrem, który powinniśmy brać pod uwagę przy wyborze okien, jest współczynnik przenikania ciepła, określany jako Uw. Definiuje on poziom izolacji termicznej całego okna – im jest niższy, tym mniej energii ucieka z naszego domu. Przy wyborze okien zawsze powinniśmy zwracać uwagę na wartość Uw, nie tylko na Ug, który odnosi się do przenikalności cieplnej pakietu szybowego.

Zgodnie z przepisami, okna fasadowe i drzwi balkonowe instalowane w nowo budowanych domach muszą mieć współczynnik przenikania ciepła Uw nieprzekraczający 1,1 W/m²K. W budownictwie energooszczędnym staramy się jednak iść dalej, stosując okna o lepszych parametrach, z Uw na poziomie 0,81 W/m²K.

Przeważająca część powierzchni okna to pakiet szybowy, dlatego jego rodzaj ma kluczowe znaczenie dla utrzymania komfortowej temperatury. Najlepszą ochronę przed ucieczką ciepła zapewniają szyby zespolone, składające się z trzech tafli szkła, pokryte po obu stronach powłoką niskoemisyjną. Ten rodzaj szkła ma powierzchnię pokrytą warstwą tlenków metali szlachetnych, które odbijają promieniowanie cieplne, a jednocześnie przepuszczają energię słoneczną, umożliwiając dodatkowe ogrzewanie pomieszczeń bez kosztów.

Innym elementem okna, który pomaga zmniejszyć straty ciepła, są ciepłe ramki dystansowe. Są one wykonane z tworzywa sztucznego lub kombinacji stali szlachetnej i tworzywa sztucznego, co pomaga zredukować tzw. mostki termiczne. Ostatnim ogniwem mającym wpływ na izolację są uszczelki, znajdujące się w profilu skrzydła. Wybierając odpowiedni model, zwracajmy uwagę na termin – uszczelki zintegrowane z profilem, które zapewniają doskonałą szczelność okna.

Okno Miru Standard - Aluhaus

Okno Miru Evo Standard – Aluhaus

Skąd biorą się straty energii w domach wolnostojących?

Choć wydaje się to oczywiste, wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo dwie podstawowe cechy starych, wolnostojących domów mogą wpływać na straty energii. Pierwszą z nich jest brak ocieplenia budynku, a drugą – stare i nieszczelne okna. Przeanalizujmy to bliżej.

Brak ocieplenia budynku to jedna z najważniejszych przyczyn strat energii. Pamiętajmy, że ocieplenie to coś więcej niż tylko zabezpieczenie przed zimnem. To klucz do utrzymania komfortowej temperatury w domu przez cały rok, zarówno podczas zimowych mrozów, jak i letnich upałów. Właściwie ocieplony dom jest jak termos – utrzymuje ciepło zimą i chłodne powietrze latem. Według różnego rodzaju danych, brak izolacji termicznej może skutkować stratą nawet 30% ciepła, które wydostaje się przez ściany, dach i podłogi.
Drugi czynnik to stare, nieszczelne okna. Nawet 25% energii cieplnej w domach może uciekać przez nieszczelne, źle zaizolowane okna. Stare okna często są źle dopasowane, a uszczelki w nich mogą być uszkodzone lub zużyte, co prowadzi do przepuszczania powietrza i straty ciepła. Z tego samego powodu mogą również powodować przeciągi, co dodatkowo zwiększa zużycie energii na ogrzewanie.

Te dwa elementy – brak ocieplenia i stare, nieszczelne okna – mogą mieć poważny wpływ na straty energii w domu, co przekłada się na zwiększone rachunki za ogrzewanie i klimatyzację. Poprawa tych dwóch aspektów może przynieść znaczne oszczędności i wpłynąć na poprawę komfortu życia. Warto więc zainwestować w odpowiednią izolację termiczną i modernizację stolarki okiennej, aby zminimalizować straty energii.

Okna trzyszybowe Miru Hidden - Aluhaus

Okna aluminiowe MIRU Evo Hidden – Aluhaus

Czym są mostki termiczne i dlaczego chcemy je zniwelować?

Wiem, że możesz być zaskoczony, ale te niedoceniane przez większość mostki termiczne, mogą odpowiadać za aż 20% strat energii cieplnej w budynkach. Taki duży procent ma bezpośrednie przełożenie na wyższe rachunki za ogrzewanie. Co dokładnie oznaczają te tajemnicze „mostki termiczne”? Jakie niespodziewane problemy mogą one generować i gdzie są najczęściej spotykane?

Mostki termiczne mogą zostać zdefiniowane jako elementy izolacji termicznej, które zostały przerwane i posiadają niski opór cieplny. Są to po prostu te miejsca, które „kradną” znacznie więcej ciepła niż inne części budynku. Dlatego są głównymi odpowiedzialnymi za straty ciepła, a co gorsza, mogą prowadzić do szeregu innych problemów.

Straty ciepła z wnętrza budynku, które przekładają się na wyższe rachunki za ogrzewanie, to tylko wierzchołek góry lodowej. Mostki termiczne mogą spowodować zawilgocenie konstrukcji budynków, poprzez skroploną parę wodną, wynikającą z różnic temperatury między wnętrzem a zewnętrzem. Tego typu zawilgocenia mogą prowadzić do powstawania pleśni i grzybów, które nie tylko stanowią zagrożenie dla zdrowia, ale także niszczą budynki. W przypadku grzybów, ich korzenie mogą wnikać w głąb stropów lub przegród ściennych, prowadząc do poważnych uszkodzeń.

Na powstawanie mostków termicznych najbardziej narażone są węzły konstrukcyjne, takie jak: narożniki ścian, piwnice, stropy nad piwnicą, połączenia balkonów lub tarasów ze stropem, nadproża drzwiowe, czy miejsca montażu stolarki okiennej (pod parapetem). Dlatego podczas budowy domu, należy zwrócić szczególną uwagę na te obszary i zapewnić im odpowiednie ocieplenie. Na przykład, cofnięcie wieńca do zewnętrznego lica muru przy nadprożach, pozwoli na wykonanie skutecznej termoizolacji. Pamiętaj, każda decyzja podjęta teraz, przekłada się na przyszłe oszczędności i komfort życia.

Skoro już wiesz, co ma wpływ na skuteczną izolację w domach wolnostojących, możesz przygotować się na nadchodzący sezon grzewczy. Jeśli potrzebujesz skonsultować się w kwestii stolarki okiennej – eksperci Aluhaus pozostają do Twojej dyspozycji.

Poznaj modele okien aluminiowych Aluhaus >> lub znajdź najbliższy salon Aluhaus >>

O autorze: Eksperci Aluhaus

Autorzy Aluhaus to zespół osób, które dostarczają ciekawe oraz merytoryczne artykuły na stronę. Nasi eksperci wspierani są przez inżynierów produktu oraz technologów.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!

Administratorem Państwa danych osobowych jest Oknoplast Sp. z o.o. z siedzibą w Ochmanowie, Ochmanów 117, 32-003 Podłęże. Państwa dane osobowe będą przetwarzane w celach kontaktowych, zapewnienia najwyższych standardów obsługi oraz w celu kierowania do Państwa treści marketingowych w przypadku wyrażenia zgody na ich otrzymywanie.  Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych i przysługujących Państwu prawach W celu obsługi Państwa zapytania i przygotowania oferty, Państwa dane osobowe podane w ramach formularza zostaną przekazane wybranemu partnerowi handlowemu Oknoplast.
Przesłanie formularza oznacza wyrażenie dobrowolnej zgody na kontakt za pomocą e-mail lub telefonu w celu obsługi Państwa zapytania. Wyrażoną zgodę można wycofać w dowolnym momencie poprzez przesłanie żądania na adres: privacy@oknoplast.com.pl*Pola wymagane