Okna o zlicowanej stylistyce doskonale sprawdzają się w nowoczesnym budownictwie domów energooszczędnych i pasywnych! Sprawdźmy, czym tak właściwie są okna zlicowane oraz niezlicowane i jakie są ich zalety w codziennym użytkowaniu.

Czym różnią się okna zlicowane od tradycyjnych?

Zanim przejdziemy do zalet okien zlicowanych, odpowiedzmy sobie na pytanie – co właściwie kryje się pod tym pojęciem? Okna zlicowane to okna, w których rama systemu okiennego nie wystaje poza lico muru, nie jest również ukryta za nim – tworzy z murem jedną płaszczyznę. Z tego względu okna zlicowane prawie wyłącznie możemy spotkać w nowoczesnym budownictwie, do obiektów zabytkowych lub kamienic nie pasuje ten rodzaj stylistyki okiennej.

Metoda montażu okien ma również wpływ na rodzaj materiału, z którego wykonywane są okna zlicowane. Nie znajdziemy wśród popularnych surowców drewna – tego rodzaju konstrukcje tworzy się głównie z PVC lub aluminium.

Okna Miru Hidden – Aluhaus

Dobre rozwiązanie dla domów energooszczędnych i pasywnych

W porównaniu do okien tradycyjnych, okna zlicowane z czołem muru są szczególnie atrakcyjnym rozwiązaniem w projektach domów wolnostojących pasywnych oraz energooszczędnych. Jest ku temu kilka istotnych powodów. Pierwszym z nich jest fakt, że nowoczesne budownictwo pasywne najczęściej bazuje na prostych bryłach i jednolitej płaszczyźnie elewacji. Zastosowanie okien zlicowanych na tle jednobarwnej elewacji (przy zastosowaniu ciemnej ramy systemu okiennego) da zachwycający efekt i pozwoli podkreślić bryłę budynku.

Istotne są również względy praktyczne. Okna zlicowane nie posiadają zewnętrznego uskoku, na który będzie ściekać woda z dachu i gromadzić się w szczelinach. Z tego powodu łatwo je utrzymać w czystości i nie ma konieczności ich częstego otwierania. To właśnie dlatego okna zlicowane doskonale sprawdzają się w domach wyposażonych w system rekuperacji, która gwarantuje stały dopływ świeżego powietrza.

Czy okna zlicowane są “ciepłe”?

Wielu inwestorów decyduje się na wybór okien zlicowanych z murem ze względu na ich doskonałe parametry izolacji termicznej. Tego typu systemy okienne muszą wyróżniać się bardzo niskim współczynnikiem przenikania ciepła Uw. Przykładem takiego rozwiązania są okna Aluhaus Miru Hidden, które dzięki ciepłej podwalinie pod systemem okiennym oraz odpowiednio dopasowanym pakiecie szybowym mogą osiągać bardzo korzystny parametr przenikania ciepła. Uw może plasować się już nawet na poziomie 0,85 W/(m²K).

Okno Miru Hidden - Aluhaus

Okno Miru Hidden – Aluhaus

 

Sekretem systemu Miru Hidden jest zastosowanie ukrytych zawisów oraz ukrycie skrzydła okna za aluminiową ramą. Niewidoczne odwodnienie słupka poziomego oraz niewidoczna linia uszczelek nadaje konstrukcji futurystycznego wyglądu i pozwala stworzyć wrażenie jednolitej płaszczyzny z zewnątrz. Łącząc nowoczesną technologię produkcji okien aluminiowych z montażem okien tak, aby płaszczyzna ramy licowała z murem, pozwala osiągnąć wspaniały efekt estetyczny. Jednocześnie ciepło nie będzie uciekać na zewnątrz.

Duże okna w salonie - Aluhaus Miru Hidden

Duże okna w salonie – Aluhaus Miru Hidden

 

Jeśli interesuje Cię stolarka aluminiowa stosowana w nowoczesnych domach jednorodzinnych, sprawdź jakie zalety kryją się za jej wykorzystaniem. Koniecznie sprawdź pozostałe artykuły na naszym blogu.

Podobne artykuły

Produkty Aluhaus

Okna aluminiowe
SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ