Okna HS nazywane także zwyczajowo drzwiami tarasowymi, są popularnym rozwiązaniem stosowanym w zabudowie domów jednorodzinnych oraz w mieszkaniach o dużym tarasie. Jak są skonstruowane okna HS i na jakie parametry warto zwrócić uwagę? W tym tekście odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania. Przyjemnej lektury!

Unikatowy balkon w bloku mieszkalnym

Klasyczne systemy drzwi balkonowych stosowanych w mieszkaniach oraz biurach są zastępowane bardziej wydajnymi i komfortowymi w używaniu oknami opartymi o system przesuwny HS. Nazwa wywodzi się z nazewnictwa przyjętego w Niemczech (heben und schieben) co określa ruch podnoszenia i przesuwania skrzydła okna przy otwieraniu. Z czasem przyjęto nazwę HST od słowa Hebeschiebetüren (tł. drzwi podnoszono-przesuwne). Dlatego, gdy sprawdzamy internet w poszukiwaniu bardziej szczegółowych informacji, możemy spotkać się z naprzemiennie stosowanym określeniem drzwi / okna tarasowe.

Okna HS a HST?

Zarówno okna HS oraz HST to to samo określenie na drzwi/okna przesuwne. W Polsce przyjęło się także określenie HST pochodzące od niemieckiego słowa „Hebeschiebetüren” co oznacza drzwi podnoszono-przesuwne.

Wraz ze zwiększaniem się powierzchni balkonów i przekształceniu ich w pełnowymiarowe tarasy, potrzeba posiadania szerokiego wyjścia z dużym przeszkleniem i niskim progiem nasilała się wśród inwestorów. Wielkoformatowe szklenie pozwala wprowadzić do wnętrza pomieszczenia dużą ilość światła i ciepła. Jasne pomieszczenia wydają się znacznie większe optycznie, pozwala to także w pełni uwydatnić piękno jasnych, pastelowych kolorów, które coraz częściej stosowane są w dekoracji wnętrz. Trend na jasne i ciepłe kolorystycznie wnętrza napływa do nas ze słonecznej Hiszpanii oraz Włoch, gdzie uwielbienie słońca, króluje w designie od wielu lat.

Okna HS/HST jak to jest zrobione?

Zasada działania systemu okna HS/HST jest prosta. Jedno okno jest stałe, drugie natomiast jest przesuwane tak, aby po otwarciu oba segmenty znajdowały się w pozycji równoległej względem siebie. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby okno tarasowe składało się z większej ilości segmentów. W przypadku okna HS/HST z aluminium możemy uzyskać bardzo szerokie światło przejścia.

Drzwi tarasowe Aluhaus Slide

Na przykładzie systemu Aluhaus Slide możemy zbudować system składający się z maksymalnie czterech segmentów. Wytrzymałe i smukłe profile umożliwiają budowę niskoprogowych drzwi o wysokości do 3,2 m i szerokości do 3,3 m!  Aluminium zapewnia odpowiednią wytrzymałość konstrukcji, w której każdy segment może osiągać wagę nawet do 400 kg.

Okna HST dzięki specjalnym okuciom są wygodne w codziennym użytkowaniu. Nie wymagają użycia nadmiernej siły do otwierania i zamykania. Odpowiednio zaprojektowana prowadnica i odbojnik pracują cicho i niezawodnie. Należy zwrócić uwagę, że okna HST bardzo korzystnie wpływają na bilans energetyczny domu. Na przykładzie rozwiązań Aluhaus Slide możemy uzyskać parametr przenikania ciepła Uw od 0,84 W/(m²K). (Uw dla drzwi MB-77HS HI o wymiarach skrzydła 3,0 x 2,9 m, ze szkłem Ug=0,5 W/(m²K) z ramką Chromatech Ultra)

Okna HS – zanim wybierzesz

Kluczem do pełnego wykorzystania potencjału okien HS/HST jest odpowiednie przygotowanie się już na etapie rysowania planu budynku przez architekta. Montaż systemów HS/HST powinien być przeprowadzony przez doświadczony zespół. Dokonanie odpowiedniego pomiaru, uwzględnienie ok.20 cm warstwy ocieplenia budynku oraz analiza kolizji struktury (szczególnie w przypadku konstrukcji narożnych) jest niezmiernie ważna. Dlatego decydując się na konkretny system podnoszono-przesuwny, upewnij się, że firma, z której usług korzystasz, ma odpowiednie doświadczenie.

Jeśli masz pytania na temat wykorzystania systemów HS/HST zapytaj o radę ekspertów Aluhaus. Wspomożemy Cię naszym doświadczeniem na każdym etapie realizacji projektu.

Oferta regionalna:

O autorze: Eksperci Aluhaus

Autorzy Aluhaus to zespół osób, które dostarczają ciekawe oraz merytoryczne artykuły na stronę. Nasi eksperci wspierani są przez inżynierów produktu oraz technologów.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!

Administratorem Państwa danych osobowych jest Oknoplast Sp. z o.o. z siedzibą w Ochmanowie, Ochmanów 117, 32-003 Podłęże. Państwa dane osobowe będą przetwarzane w celach kontaktowych, zapewnienia najwyższych standardów obsługi oraz w celu kierowania do Państwa treści marketingowych w przypadku wyrażenia zgody na ich otrzymywanie.  Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych i przysługujących Państwu prawach W celu obsługi Państwa zapytania i przygotowania oferty, Państwa dane osobowe podane w ramach formularza zostaną przekazane wybranemu partnerowi handlowemu Oknoplast.
Przesłanie formularza oznacza wyrażenie dobrowolnej zgody na kontakt za pomocą e-mail lub telefonu w celu obsługi Państwa zapytania. Wyrażoną zgodę można wycofać w dowolnym momencie poprzez przesłanie żądania na adres: privacy@oknoplast.com.pl*Pola wymagane