Coraz więcej inwestorów prywatnych decyduje się na budowę domu wolnostojącego w myśl budownictwa energooszczędnego i pasywnego. Przyjazność naturze oraz obniżenie kosztów ogrzewania i energii elektrycznej do absolutnego minimum pozwala długofalowo uzyskać pozytywny zwrot z inwestycji. Istnieje wiele instrumentów finansowych pozwalających uzyskać ulgę bądź nawet odzyskać część poniesionych kosztów. W tym artykule opisujemy, co charakteryzuje dom ekologiczny i jak jest zbudowany.

Wytwarzanie energii na użytek własny

Chociaż nagminne telefony zachęcające nas do nabycia instalacji fotowoltaicznej są uciążliwe i nieprzyjemne – faktem jest, że odnawialne źródła energii dla nowo powstających obiektów są bardzo faworyzowane. Jednakowo na poziomie rządowych inwestycji, programów finansowania oraz nawet na poziomie podatkowym.

Zacznijmy jednak od określenia, jak należy rozumieć pojęcia: dom energooszczędny, pasywny oraz wprowadźmy pojęcie prosumenta. Kim jest prosument? Jest to osoba, która wytwarza energię elektryczną, korzystając wyłącznie z własnych źródeł odnawialnych, np. mikroinstalacji fotowoltaicznych. Ważnym aspektem pojęcia jest fakt, że sami jesteśmy odbiorcą końcowym wytworzonej energii i nie ma konieczności przesyłania jej dalej. Istotna kwestia dotyczy regulacji prawnej – wytwarzając samodzielnie energię elektryczną, musimy posiadać umowę regulującą wprowadzenie energii do sieci. Warto wiedzieć, że nie może być to dominujący element naszej działalności.

Dom ekologiczny z panelami słonecznymi

Kto może zostać prosumentem?

Prosumentem może zostać nie tylko przedsiębiorstwo, rozszerzenie uprawnień pozwoliło wprowadzić nowych inwestorów decydujących się na budowę domów energooszczędnych i pasywnych, które w ramach redukcji do minimum zapotrzebowania na ogrzewanie mogą wykorzystywać odnawialne źródła energii do maksimum. Prosumentem może zostać gospodarstwo domowe, spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa, a nawet fundacja. Nas interesuje głównie perspektywa gospodarstwa domowego.

Aby zachęcić inwestorów prywatnych do budowy domów ekologicznych, powstało wiele projektów dofinansowania, do których możemy aplikować i odzyskać część poniesionych kosztów. Oto kilka przykładów programów wspierających domy energooszczędne:

  • Mój prąd
  • Ochrona Atmosfery (Wrocław)
  • Ochrona atmosfery i ochrona przed hałasem (Katowice)

Każdy z projektów posiada swoje cele oraz wymagania, które należy spełniać, aby otrzymać dofinansowanie lub zwrot części poniesionych kosztów. Warto przed rozpoczęciem budowy domu energooszczędnego zweryfikować jakie programy wspierające są dostępne w naszym regionie i czy aktualnie otwarty jest nabór wniosków. Ze względu na ogromną popularność rozwiązań ekologicznych ilość dostępnych wniosków bardzo szybko się wyczerpuje.

Dom ekologiczny – czym się wyróżnia?

Jest wiele czynników, które charakteryzują domy ekologiczne. Głównym założeniem jest przyjazność środowisku, która jest dość mglistym pojęciem. W praktyce dom ekologiczny już na etapie projektu jest przygotowywany z myślą o ograniczaniu szkodliwego wpływu na środowisko. Taki efekt można osiągnąć, dobierając odpowiednie materiały, stolarkę w postaci drzwi i okien, którą można poddać procesowi recyklingu. Dom ekologiczny do absolutnego minimum sprowadza zapotrzebowanie na dogrzewanie powierzchni oraz energię elektryczną.

Kluczowym elementem będzie energooszczędność, która rozumiana jest jednakowo przez dobór systemów grzewczych, które nie powodują nadmiernej emisji szkodliwych gazów oraz są po prostu wydajne. Im lepszy system ogrzewania i zatrzymywania ciepła wewnątrz, tym mniejsze rachunki za ogrzewanie i mniejsza potrzeba eksploatacji naturalnych złóż. Dodatkowo z naszego komina nie wydobywa się zanieczyszczający dym, za co z pewnością podziękują nam sąsiedzi.

Materiały oraz technologia, w jakiej stawia się domy ekologiczne, odbiegają od tych powszechnie stosowanych przez deweloperów. Chociaż najbardziej ekologiczne są domy drewniane z bali lub z cegły oraz słomy, nie zawsze mamy dostęp do odpowiednich materiałów. Niemniej jednak drewno, kamień i tynk naturalny to bardzo dobre materiały do budowy domu ekologicznego.

Wykończenie domu – jak uzyskać najlepszą izolację?

Jak już wspomnieliśmy, domy ekologiczne są prawie całkowicie samowystarczalne. Kluczowym elementem jest jak najlepsze gospodarowanie energią pozyskaną z promieni słonecznej oraz skutecznym zatrzymaniu jej wewnątrz. Domy ekologiczne często też wyposaża się w drugi obieg wody (deszczułki) oraz własną mini oczyszczalnię. W kwestii temperatury doskonale sprawdza się ogrzewanie za pomocą odnawialnych materiałów (drewno, biomasa, palet, ekogroszek) oraz zapewnienie wydajnego systemu cyrkulacji powietrza (rekuperacja).

Okna aluminiowe MIRU Hidden - Aluhaus

Okna aluminiowe MIRU Hidden – Aluhaus

 

Jednym z popularnych rozwiązań w zakresie stolarki dla domów o wysokiej klasie energooszczędności są drzwi pasywne oraz okna aluminiowe. Surowiec ten jest znacznie bardziej przyjazny środowisku, ponieważ może być poddany w 100% procesowi recyklingu. Okna aluminiowe, dzięki wytrzymałej konstrukcji pozwalają na montaż okien wielkoformatowych, które do maksimum pozwalają wprowadzić do wnętrza światło słoneczne.

W przypadku drzwi zewnętrznych, jak Tenvis oraz Elite z oferty Aluhaus, możemy znacznie lepiej zagospodarować wejście do naszego domu oraz je prawidłowo zaizolować.

Drzwi wejściowe Aluhaus - Flat

Drzwi zewnętrzne Aluhaus – model: Flat

Jak widzisz, budowa domów ekologicznych będzie stopniowo zyskiwać na popularności w Polsce. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat ciepłych rozwiązań dla domów wolnostojących, zapraszamy Cię do lektury pozostałych artykułów na naszym blogu.

Poznaj modele drzwi Aluhaus >> lub skonfiguruj swoje drzwi zewnętrzne przy użyciu konfiguratora drzwi >>

 

Podobne artykuły

Produkty Aluhaus

Okna aluminiowe
SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ