W dobie rosnących cen prądu oraz ogrzewania coraz większe zainteresowanie wzbudzają konstrukcje domów o obniżonym zapotrzebowaniu na prąd oraz ciepło m.in. domy pasywne czy dom zero energetyczny. Dom zeroenergetyczny to kolejna iteracja tego trendu i stanowi podstawę do budowy domu autonomicznego. Dowiedz się, jakie są zalety domów zeroenergetycznych i jakie elementy są niezbędne w ich konstrukcji. Sprawdź, czy opłacalna jest budowa tego rodzaju domu oraz dlaczego domy zeroenergetyczne nazywane są domami przyszłości.
Co rozumiemy przez określenie dom zeroenergetyczny? Dom zeroenergetyczny – co to jest?
Obecnie domów zeroenergetycznych nie buduje się zbyt wiele, jednak przy szybko rosnących kosztach eksploatacji wielu ekspertów spekuluje, że w nadchodzącej dekadzie domy zeroenergetyczne oraz autonomiczne zyskają na popularności, i budowa tego rodzaju domu stanie się normą. Również ustawodawstwo w Unii Europejskiej podąża w kierunku budowania domów, które są przyjazne środowisku i nie emitują nadmiernej ilości CO2 do atmosfery. Planujesz zainstalować instalację fotowoltaiczną? Masz w planach ulepszenie domu? Zastanawiasz się, jaki jest koszt budowy domu zeroenergetycznego? Chcesz zmniejszyć ilość zużycia energii pierwotnej w ciągu roku i chcesz kupić panele fotowoltaiczne? Zastanawiasz się, czy dom autonomiczny jest w pełni samowystarczalny? Zapraszamy do dalszej lektury!
Określmy, czym właściwie jest dom zeroenergetyczny oraz czym różni się od np. domu pasywnego. Za dom zeroenergetyczny uznajemy obiekt mieszkalny, który nie wymaga doprowadzanej z zewnątrz energii koniecznej do prawidłowego funkcjonowania. Jest bardzo przyjazny środowisku i nie emituje dwutlenku węgla do atmosfery. Dom zeroemisyjny, choć obecnie nie jest zbyt popularny, to w przyszłości na pewno zyska na popularności. Normą stanie się np. magazynowanie wody deszczowej, inwestycja w panele słoneczne i korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Aby stało się to możliwe, trzeba zwrócić uwagę na wiele szczegółów już w procesie budowy oraz w procesie produkcji materiałów, ale o tym za chwilę.
Konstrukcja domu zeroenergetycznego – ogrzewanie pomieszczeń, szczelność
Konstrukcja takiego domu zależy od jego lokalizacji. W różnych częściach Polski wykorzystywać będziemy inne materiały i technologie, inne będą też zabiegi architektoniczne mające wpływ na bryłę budynku i jego finalny kształt. W zależności od lokalizacji różne będą warunki atmosferyczne, które będą miały wpływ na technologię pozyskania prądu oraz generowania ciepła za pomocą energii odnawialnej.
Projektując dom zeroenergetyczny, bierze się pod uwagę zastany drzewostan, obecność wód powierzchniowych i gruntowych, nasłonecznienie terenu oraz siłę wiejących wiatrów. To ekologiczne źródła energii, dzięki którym tego rodzaju dom jest przyjazny środowisku i nie emituje nadmiernej ilości CO2 do atmosfery w czasie eksploatacji budynku. Za pomocą energii odnawialnej możliwe jest m.in. ogrzewanie pomieszczeń. Dom zeroenergetyczny, a także jego użytkowanie jest w pełni komfortowe, i nie zależnie od ilości zużycia energii, jest on w pełni przyjazny dla środowiska.
Światło i ciepło w domu zeroenergetycznym – maksymalne zużycie energii pierwotnej bliskie zeru
Dom pasywny to taki, którego maksymalne zapotrzebowanie na energię pierwotną w skali roku nie przekracza 120 [kWh / (m²*rok)]. Dom o niemal zerowym zużyciu energii zakłada limit 60-75 [kWh / (m²*rok)]. Dom zeroenergetyczny oraz autonomiczny zakładają zapotrzebowanie na energię pierwotną 0. Energię elektryczną pozyskuje się z paneli fotowoltaicznych połączonych z zasobnikiem magazynującym energię. Nadwyżkę wykorzystujemy do podładowania samochodu. Mieszkańcy takiego budynku mogą więc na co dzień korzystać z energii elektrycznej przy pomocy własnego źródła energii, dzięki któremu możliwe jest: ogrzewanie pomieszczeń, ogrzewanie podłogowe, ciepła woda. Dom autonomiczny jest więc w pełni samowystarczalny, a użytkowanie go – w pełni komfortowe.
Dlaczego warto zainwestować w pompę ciepła?
Energię elektryczną również wykorzystamy do ogrzania naszego domu. W domu zeroenergetycznym nie wykorzystujemy paliw. Energię elektryczną możemy wytworzyć i przechować na przyszły sezon grzewczy. Źródłem ciepła domu zeroenergetycznego (a także chłodu) musi zostać pompa ciepła. Zapewnia ona jednocześnie najwyższą spośród wszystkich źródeł ciepła efektywność energetyczną i tym samym najniższe koszty eksploatacyjne. Pompa ciepła to zaawansowane urządzenie, które służy do efektywnego przetwarzania energii cieplnej z jednego źródła do celów grzewczych lub chłodniczych. Jej działanie opiera się na zasadzie przekazywania ciepła z obszaru o niższej temperaturze do obszaru o wyższej temperaturze.
Jak działają pompy ciepła? Pompa ciepła składa się z trzech głównych elementów: parownika, sprężarki i skraplacza. Proces rozpoczyna się od parownika, gdzie substancja chłodząca (czynnik chłodniczy) absorbuje ciepło z otoczenia, co powoduje jej parowanie. Następnie sprężarka podnosi ciśnienie i temperaturę czynnika, który przemieszcza się do skraplacza. Tam ciepło jest oddawane do powietrza lub wody, co podgrzewa obszar docelowy, na przykład pomieszczenia w przypadku systemów grzewczych. Pompy ciepła są bardzo efektywne, ponieważ przekazują więcej energii cieplnej, niż zużywają w postaci energii elektrycznej do pracy sprężarki. Mogą być wykorzystywane do ogrzewania domów, wody użytkowej czy klimatyzacji pomieszczeń. Są ekologiczne, ponieważ wykorzystują odnawialne źródła energii, takie jak energia cieplna powietrza czy gleby, co przyczynia się do redukcji emisji gazów cieplarnianych. Poprzez montaż instalacji fotowoltaicznej i wymiany źródła ogrzewania na pompę możemy znacząco zredukować koszty utrzymania domu (prąd, CO, CWU, chłodzenie) o 90-95% rocznie. Koszty energii elektrycznej są więc znacznie niższe, a mając świadomość wysokości wszystkich rachunków za dom jednorodzinny, od razu wysuwa się wniosek, że warto wybudować dom zeroenergetyczny. Dom zeroemisyjny naprawdę się opłaca!
Zalety i wady domów zeroenergetycznych
Zalety domu zeroenergetycznego
- Energia elektryczna generowana przez instalacje w bilansie rocznym wystarcza w 100% na potrzeby domu.
- Brak emisji CO2 i pozostałych zanieczyszczeń.
- Brak konieczności ingerencji w zarządzanie energią.
- Niezależność od dostaw i cen surowców (paliw).
- Budynek zeroenergetyczny to wysoka wartość rynkowa inwestycji.
- Czyste powietrze, brak unoszących się pyłów wewnątrz i optymalna wilgotność powietrza.
Wady domu zeroenergetycznego
- Ograniczona ilość podwykonawców mających praktyczną wiedzę i doświadczenie z OZE.
- Dłuższy proces dobierania komponentów, które będą ze sobą dobrze współgrać.
- Wyższy koszt inwestycji w porównaniu do tradycyjnego budownictwa.
Jak usprawnić swój dom do wyższego standardu?
Budowa domu zeroenergetycznego wymaga bardzo szczegółowego przemyślenia i dobrania odpowiednich systemów już na etapie projektu i adaptacji działki budowlanej. Jest to jednak najłatwiejszy scenariusz, w którym przed pierwszym wbiciem łopaty, możemy cały projekt rozłożyć w czasie. Jeśli jednak posiadamy już dom mieszkalny i chcemy podnieść jego parametry izolacji i poprawić bilans energetyczny, mamy szeroki zakres możliwości. Jak przybliżyć dom do statusu budynku, który korzysta z odnawialnych źródeł energii. Choć budowa takiego domu i koszty takiej inwestycji mogą wydawać się wysokie, to na pewno zwrócą się one w przyszłości. Rozpoczynając więc budowę domu, należy zwrócić uwagę na:
- wykonanie prawidłowej izolacji budynku,
- wymianę stolarki okiennej na warianty o niskim współczynniku przenikania ciepła Uw,
- wybór drzwi zewnętrznych o wysokiej jakości izolacji termicznej,
- wymianę oświetlenia na lampy LED (pod względem energetycznym są one oszczędne),
- dobór urządzeń elektrycznych w klasie energetycznej A+++(podstawa do domu pasywnego i autonomicznego),
- wymianę systemu grzewczego na pompę ciepła,
- instalacja fotowoltaiczna, która nie zużywa energii pierwotnej lub niezależny generator prądu,
- instalację studni głębinowej w celu magazynowania wody deszczowej.
Dom zeroenergetyczny – wybieramy okna i drzwi
Z jakich rozwiązań korzysta dom autonomiczny poza instalacją fotowoltaiczną, pompą ciepła i wyżej wymienionymi rozwiązaniami? Od stycznia 2021 roku wszystkie nowe budynki mają być budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (skrót międzynarodowy – NZEB). W takim środowisku przepisów unijnych dobór odpowiednich drzwi i okien odgrywa kluczową rolę. Nawet najlepiej zaprojektowany i ogrzany dom nie będzie spełniał swojej funkcji, jeśli z ogrzewanych pomieszczeń, będzie uciekać ciepło. Doskonałym przykładem stolarki okiennej dla domów nastawionych na ograniczenie strat ciepła i energii jest system Aluhaus 90. System ten spełnia wszelkie wymogi dotyczące oszczędzania energii i ochrony środowiska – posiada parametry przekraczające wymagania najostrzejszych, obowiązujących przepisów i norm.
Przy odpowiedniej konfiguracji, okna Aluhaus 90 osiągają dla okna referencyjnego Uw od 0,7 W/(m²K).
Drzwi zewnętrzne również odgrywają bardzo ważną rolę w izolacji domu. Doskonałym przykładem jest system drzwiowy Aluhaus Tenvis, który oferuje nie tylko szeroki wybór stylów i kolorów. Jego atutem jest izolacja termiczna Ud od 0,84 W/(m²K) dla drzwi referencyjnych.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat rozwiązań Aluhaus dla domów pasywnych i zeroenergetycznych, a także jak ograniczyć zużycie energii pierwotnej, to zasięgnij rady naszych ekspertów. Co ważne – jeśli chcesz wybudować własny dom autonomiczny lub przekształcić swój obecny w dom, w którym życie energii pierwotnej będzie bliskie zeru, to pamiętaj, że jest to jak najbardziej możliwe, a życie przy niskim zużyciu energii jest w pełni komfortowe i wygodne.
Drzwi zewnętrzne również odgrywają bardzo ważną rolę w izolacji domu. Doskonałym przykładem jest system drzwiowy Aluhaus Tenvis, który oferuje nie tylko szeroki wybór stylów i kolorów. Jego atutem jest izolacja termiczna Ud od 0,84 W/(m²K) dla drzwi referencyjnych.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat rozwiązań Aluhaus dla domów pasywnych i zeroenergetycznych, zasięgnij rady naszych ekspertów.
Oferta regionalna:
Poznaj modele okien aluminiowych Aluhaus >> lub znajdź najbliższy salon Aluhaus >>
Skontaktuj się z nami
Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!